Podróż do Indii to prawdziwa gratka dla osób ceniących sobie orientalny klimat. Taki wyjazd z pewnością na długo zostanie w pamięci. Należy jednak wziąć pod uwagę, że odmienność kulturowa wymaga odpowiedniego przygotowania do urlopu. Wszystko po to, aby urlop był w pełni udany. Wiele również zależy od tego, czy podróżujemy “na własną rękę”, czy też będziemy korzystać z usług biura podróży. Jest to kwestia bardzo indywidualna – nie można jednoznacznie powiedzieć, które rozwiązanie jest lepsze. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych faktów, które powinna znać każda osoba planująca wyjazd do Indii.

Zmienny klimat

Teoretycznie do Indii możemy podróżować cały rok. Jeśli jednak udajemy się tam pierwszy raz, to warto wybrać termin sprzyjający zwiedzaniu. Wiadome jest, że duże znaczenie ma również to, jaki region planujemy odwiedzić. Zdecydowana większość turystów poleca wyjazd między październikiem a marcem. To właśnie wtedy klimat sprzyja poznawaniu nowych miejsc. W marcu temperatury gwałtownie wzrastają. Upały nie są jednak największą przeszkodą. Należy uważać na ulewne deszcze, które są gwałtowne i nagłe. Mogą one zakłócić podróżowanie.

Indie

Nieco inaczej jest w przypadku, gdy naszym celem są północne rejony kraju. Tutaj warto przyjechać w miesiącach typowo wakacyjnych (czerwiec, lipiec, sierpień). Przed zarezerwowaniem biletów dobrze jest zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat wybranego obszaru. Dzięki temu warunki atmosferyczne nie będą nieprzyjemną niespodzianką.

Wiza do Indii

W dzisiejszych czasach podróż do Indii nie musi kosztować majątku. To właśnie dzięki temu jest to kierunek, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Na uwagę zasługuje fakt, że drogą lotniczą możemy przemieszczać się również na terenie Indii. Jest to rozwiązanie wygodne, szybkie, a zarazem niedrogie. Wiele zależy od tego, jaki budżet posiadamy, a także, czy planujemy podróż objazdową. Oczywiście musimy pamiętać o tym, że wyjazd możliwy jest dopiero po załatwieniu niezbędnych formalności.

Indie

Do wyjazdu niezbędna jest wiza, którą mogą otrzymać wyłącznie osoby posiadające aktualnie ważny paszport. Jest to warunek konieczny, którego nie można pominąć. O wizę można ubiegać się zarówno osobiście (w ambasadzie), jak i drogą elektroniczną. Drugie rozwiązanie jest o wiele bardziej komfortowe. Wiza do Indii (za pomocą naszego portalu) przydzielana jest osobom planującym wyjazd turystyczny, biznesowy, czy też służbowy. Cel podróży należy uwzględnić w składanym wniosku. E-wiza (www.evisa.express/pl/india) musi zostać wydrukowana, tak aby okazać ją odpowiednim organom.

Szczepienia

Każdy, kto planuje podróż do Indii powinien wziąć pod uwagę, że panuje tam zupełnie inny klimat. Odmienna flora bakteryjna może być przyczyną wystąpienia wielu groźnych chorób. Z tego względu warto jest się zaszczepić. Absolutnym minimum jest szczepionka przeciw durowi brzusznemu oraz WZW typu A. Wiele osób podróżujących po świecie poleca również szczepionkę przeciw wściekliźnie. Trzeba wiedzieć, że wściekłe psy w Indiach to powszechne zjawisko. Zagrożenie stanowią również małpy, które sukcesywnie rozprzestrzeniają chorobę.

Indie

Oczywiście szczepienia nie zwalniają nas z ostrożności. Na miejscu musimy uważać na swoje zdrowie. Przede wszystkim należy oprzeć się chęci głaskania napotkanych zwierząt. Nigdy nie mamy pewności, czy nie są one zakażone. Ponadto należy spożywać wyłącznie butelkowaną wodę. Nie należy spożywać posiłków z niesprawdzonych źródeł. Unikajmy zakupu wody/jedzenia na przydrożnych bazarach. Może zdarzyć się tak, że pusta butelka została napełniona zwykłą wodą z kranu.

Obyczaje

Wiadomym jest, że obyczaje w Indiach są zupełnie inne, niż w krajach europejskich. Dla mieszkańców małych miejscowości to właśnie turyści stanowią atrakcję. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że będziemy cieszyć się dużym zainteresowaniem, szczególnie jeśli reprezentujemy zupełnie inny typ urody. Z pewnością zostaniemy poproszeni o wspólne zdjęcia – ucieszą one nie tylko dzieci, ale również dorosłych.

Osoby, które nie lubią się targować powinny robić zakupy w supermarketach i sklepach. Na straganach nie ma wyznaczonych cen, a więc należy zachować ostrożność. Mniej doświadczeni turyści często są naciągani. Nie kupujmy na bazarach produktów znanych marek, czy też biżuterii. To zwykle nic niewarte podróbki, które sprzedawane są w zawyżonych cenach. Tamtejsi handlarze chętnie wykorzystują naiwność klientów. Ważne jest również to, aby przed skorzystaniem z taksówki ustalić cenę przejazdu już na początku.

Indie

Istotne jest to, aby szanować indyjską kulturę. Niezbyt mile widziane jest publiczne okazywanie uczuć. Nie chodzi jedynie o pocałunki. Brakiem kultury jest nawet przytulanie się, czy też trzymanie za ręce. Ponadto w niektórych obiektach sakralnych nie można wykonywać zdjęć. Indie to kraj dość pruderyjny, a więc zadbajmy o odpowiednią odzież. Nie powinna być ona zbyt wyzywająca, gdyż jest to oznaką braku szacunku. Nie okazujmy przesadnego zainteresowania żebrakom – w wielu przypadkach są to wyłudzacze, którzy dla pieniędzy mogą np. okaleczyć własne dziecko.

Podziel się.