HMS Abercrombie

Prace nad monitorem rozpoczęto 12 grudnia 1912 roku. Wodowanie miało miejsce 15 kwietnia 1915 roku a prace wykończeniowe trwały do 29 maja 1915 roku. Mimo to oficjalnie do służby jednostka weszła 1 maja 1915 roku.

Jeden z monitorów typu Abercrombie

Jeden z monitorów typu Abercrombie

Początkowo okręt nosił nazwę M1, później zmienioną na HMS General Abercrombie a ostatecznie na HMS Abercrombie. Przez całą wojnę monitor operował w rejonie Morza Śródziemnego, biorąc udział w walkach o Dardanele i Gallipoli. Do Wielkiej Brytanii Abercrombie powrócił w 1919 roku. W 1920 roku okręt wycofano z eksploatacji i rozbrojono. 25 czerwca 1927 roku sprzedano go na złom.

Jeden z monitorów typu Abercrombie

Jeden z monitorów typu Abercrombie

HMS Havelock

Prace nad monitorem rozpoczęto 12 grudnia 1912 roku. Wodowanie miało miejsce 29 kwietnia 1915 roku a prace wykończeniowe trwały do 29 maja 1915 roku. Mimo to oficjalnie do służby jednostka weszła 1 maja 1915 roku.

Jeden z monitorów typu Abercrombie

Jeden z monitorów typu Abercrombie

Początkowo okręt nosił nazwę M2 chociaż rozważano nadanie mu nazwy HMS General Grant na cześć amerykańskiego generała, ale ostatecznie uznano, że może to wywołać kryzys dyplomatyczny. Ostatecznie okręt nazwano HMS Havelock.

Do 1916 roku Havelock działał w rejonie Morza Śródziemnego, po czym powrócił do Wielkiej Brytanii, gdzie wykorzystywano go w roli jednostki patrolowej w Lowestoft. W 1919 roku wycofano go z eksploatacji i rozbrojono, przenosząc okręt do rezerwy. 25 czerwca 1927 roku sprzedano go na złom.

HMS Havelock

HMS Havelock

1 2 3
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.