Lotnisko Poznań-Kobylnica (EPPK) wykorzystywane jest przez Aeroklub Poznański, modelarzy oraz grupę akrobacyjną Żelazny. Za hangarami i budynkami administracyjnymi znaleźć można kilka zapomnianych starych samolotów, które raczej już nigdy nie polecą.

Lotnisko utworzono jeszcze w czasie wojny w 1942 roku, a pod jej koniec w tym rejonie toczyły się zacięte walki. W trakcie Bitwy o Poznań wykorzystywano je jako bazę dla samolotów Po-2, natomiast po wojnie i po wycofaniu Rosjan, zostało przekazane Aeroklubowi Poznańskiemu, który wykorzystuje je do dnia dzisiejszego.

Jakowlew Jak-12A i Technoavia SMG-92 Turbo-Finist (fot. Michał Banach)
Jakowlew Jak-12A i Technoavia SMG-92 Turbo-Finist (fot. Michał Banach)

Samo lotnisko nie należy do zbyt dużych i dysponuje tylko 700-metrowym pasem startowym. Jest on idealny dla poczciwych Antków An-2 oraz samolotów akrobacyjnych, rekreacyjnych, ultralekkich  i szybowców. Na olbrzymiej łące obok pasa spotkać można natomiast wielu modelarzy, dysponujących nawet kawałkiem pasa startowego z betonu.

Infrastruktura nie jest zbyt rozbudowana i składa się z kilku hangarów i budynku administracyjnego. Z tyłu na wewnętrznej drodze prowadzącej do hangarów znaleźć można kilka wraków samolotów, które zakończyły swoją lotniczą karierę.

Za jednym z hangarów stoją dwie Wilgi (SP-AGR i SP-AGF) i dwa Zliny – 142 (SP-ASE) i 42M (SP-AEC). Maszyny spędziły w tym miejscu dobrych kilka lat, o czym świadczy ich stan. Kawałek dalej stoją natomiast trzy An-2, z których jeden (SP-WKA) jest w w miarę dobrym stanie. Jeszcze kilka lat temu maszyna była wykorzystywana, ale obecnie stoi w takim miejscu, że raczej nie planuje się jej dalszej eksploatacji.

Obok stoją dwa częściowo rozebrane An-2 – SP-KWP (który jeszcze w 2013 roku był sprawny) i SP-FiX niesprawny od dobrych kilku lat – maszyna ma statecznik z rejestracją SP-FMP pochodzącą z zupełnie innego An-2. Nieco dalej stoi An-2 z numerze 0856. Maszynę od 2013 roku wykorzystywano do szkolenia spadochroniarzy w Wojskowym Klubie Spadochronowym „Skrzydło”, ale obecnie stoi on nieco z bokui jest zastawiony sprzętem.

An-2, który wykonał lot dookoła świata w 1997 roku (fot. Michał Banach)
An-2, który wykonał lot dookoła świata w 1997 roku (fot. Michał Banach)

Ponadto koło wjazdu na teren lotniska stoi MiG-21MF o numerze 6814. Maszyna wyróżnia się malowaniem nadanym podczas służby w 3 ELT. Jego twórcą jest Krzysztof Gładkij. Ponadto na lotnisku można znaleźć kilka innych maszyn jak najbardziej sprawnych. Najciekawszą z nich jest An-2 SP-DLA, który w 1997 roku wykonał lot dookoła świata.

Poniżej znajdziecie kilka najciekawszych zdjęć z wypadu na lotnisko. Pełną galerię znajdziecie TUTAJ. Inne zdjęcia z lotniska Kobylnica zrobione w trakcie treningu grupy Żelazny znajdziecie w TEJ galerii.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.