W zbiorach British Pathe znaleźć można sporo ciekawych kronik filmowych z dawnych lat. Mimo iż przygotowywano je dla brytyjskich widzów, materiały zbierano na całym świecie, w tym również często w Polsce. W 1939 roku przygotowano kilka filmów prezentujących Wojsko Polskie w przededniu wybuchu II wojny światowej.

Filmy w ciekawy sposób prezentują uzbrojenie Wojska Polskie, a wiele fragmentów poświęconych zwłaszcza pojazdom pancernym świetnie pokazuje jak sprawdzały się nasze nieliczne czołgi w terenie. Niestety mimo patetycznych zachwytów i zapewnień lektora, Wojsko Polskie nie zdążyło uzyskać pełnej gotowości bojowe przed 1 września 1939 roku.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.