Chiny (a precyzyjniej Chińska Republika Ludowa) mogą pochwalić się wieloma rekordami. Jest to najludniejsze państwo świata trzecie pod względem wielkości. Znajduje się tam również najwyższa na świecie zewnętrzna winda widokowa – winda Bailong, zbudowana w rezerwacie przyrody Wulingyuan w prowincji Hunan.

Pomysł budowy windy w wpisany na listę dziedzictwa UNESCO parku krajobrazowym zrodził się pod koniec lat 90. Głównym celem było ułatwienie turystom zwiedzanie rezerwatu, ale po części również zmniejszenie ich wpływu na okoliczne tereny, ponieważ aby przedostać się między szczytem klifu a znajdującą się poniżej doliną musieli oni pokonać sporą drogę (i potrzebowali na to około 2,5 godziny).

Winda Bailong (fot. reddit.com)
Winda Bailong (fot. reddit.com)

Budowę windy rozpoczęto w 1999 roku i zakończono w 2002 roku. Niestety z powodu wątpliwości co do bezpieczeństwa konstrukcji (znajdującej się na terenie aktywnym sejsmicznie), na 10 miesięcy wyłączono ją z eksploatacji. Szyb windy Bailong, nazywanej również Windą Stu Smoków ma 335 m wysokości, ale sama winda ma 326 m wysokości. Dolna część szybu – 154 m, znajdują się wewnątrz klifu, natomiast reszta, 172 m to stalowa kratownica, przymocowana do ściany klifu. Do transportu turystów wykorzystywane są trzy windy mieszczące po 50 osób, ważące 4900 kg i poruszające się z prędkością 5 m/s. Koszt budowy wyniósł około 120 mln juanów (czyli około 60 mln zł).

Winda Bailong (fot. reddit.com)
Winda Bailong (fot. reddit.com)

Praktycznie od samego początku pomysł budowy windy spotykał się z mieszanymi opiniami. Część osób krytykowała pomysł jako ingerencję w chroniony rezerwat przyrody (w którym i tak znajdują się obiekty turystyczne), a inni chwalili go za po pierwsze ułatwienie odwiedzającym zwiedzania, ale również za ograniczenie liczby osób, które docierały na szczyt klifu na piechotę. Mimo tych wątpliwości, winda cały czas jest wykorzystywana. Obecnie rezerwat odwiedza rocznie około 5 mln turystów, a sama winda przy pełnym obciążeniu w ciągu jednej godziny transportuje około 4000 osób. W 2015 roku windę Bailong wpisano do księgi Guinessa jako najwyższą zewnętrzną windę widokową.

https://www.youtube.com/watch?v=HPs3Y6DMcY8

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.