W Northampton w Wielkiej Brytanii znajduje się zbudowana w 1982 roku wieża National Lift Tower (kiedyś Express Lift Tower). Powstała z myślą o testowaniu wind i chociaż cały czas pozostaje w użyciu, wpisana jest do rejestru zabytków jako jeden z najmłodszych zabytków w Wielkiej Brytanii.

Pomysł zbudowania wieży testowej dla wind powstał w 1978 roku. Firma Express Lift Company mająca swoją siedzibę w Northampton potrzebowała miejsca do testowania wind, a w tym czasie w Wielkiej Brytanii nie było żadnego takiego obiektu. Prace projektowe nad wieżą prowadził architekt Maurice Walton z biura Stimpson Walton Bond. Prace rozpoczęto w 1980 roku, a do użytku wieżę oddano 12 listopada 1982 roku. W ceremonii otwarcia uczestniczyła królowa Elżbieta II.

Wieża ma 127,5 m wysokości, 14,6 m średnicy przy podstawie i 8,5 m średnicy na szczycie. Z zewnątrz wieża nie posiada żadnych okien, jedynie na samym jej szczycie znajdują się pomieszczenia techniczne. W 1997 roku firma Express Lift Company została przejęta przez najbardziej znaną firmę produkującą windy – Otis. Tym samym wieża w Northamptoxnx nie była już potrzebna.

National Lift Tower (fot. Wikimedia Commons)
National Lift Tower (fot. Wikimedia Commons)

Aby nie doszło do jej zburzenia (tereny dawnej fabryki miały zostać wykorzystane pod budowę osiedli mieszkaniowych), wieżę wpisano 30 października 1997 roku do rejestru zabytków. Warto dodać, że jeden z szybów w wieży wykorzystywany był przez British Standards Institution do testowania zabezpieczeń wind.

W 1999 roku tereny na których znajduje się wieża zostały sprzedane deweloperowi Wilcon Homes. Z racji tego, że wieża została wpisana do rejestru zabytków, nie została zburzona. Z czasem obiekt zmienił właściciela, który zmienił jej nazwę na National Lift Tower i poddał ją renowacji, która trwała do października 2009 roku.

Obecnie obiekt jest w pełni funkcjonalny i jest wynajmowany różnym firmom w zależności od potrzeb. W wieży funkcjonuje 6 szybów wind o różnych wysokościach, z których najwyższy ma 100 m. Winy poruszające się tym szybem mogą osiągać prędkość nawet 10 m/s.

Warto dodać, że wieża pełni również dodatkowe funkcje. Wykorzystuje się ją do testowania systemów odprowadzania wody oraz jako maszt radiowy. Wieżę wykorzystuje się również do testowania systemów zabezpieczeń dla osób pracujących na wysokości. Właściciel chciał również przy wieży mały centrum turystyczne z kawiarnią, ale nie otrzymał ostatecznie zgody na jego budowę.

Zdjęcia z budowy wieży można znaleźć pod TYM linkiem.

 

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.