W prowincji Syczuan w Chinach, niedaleko miasta Leshan znajduje się sieć kopalni węgla. Ze względu na swoje położenie i oddalenie od głównych szlaków transportowych, od lat 30. XX wieku działa w tym rejonie kolej wąskotorowa, nazywana koleją węglową Jiayang (lub Shibanxi). Wyróżnia się ona wykorzystaniem wielu bardzo starych małych lokomotyw parowych.

Główna kopalnia w tym rejonie, znajdująca się w Bajiaogou została założona w 1938 roku. Początkowo węgiel transportowano pchanymi przez ludzi wagonikami po torach o rozstawie 600 mm aż na wybrzeże rzeki Mabian, gdzie przeładowywano go na barki. Taki sposób transportu utrzymywano aż do końcówki lat 50.

Kolej węglowa Jiayang (fot. Sergey Breev/depositphotos.com)
Kolej węglowa Jiayang (fot. Sergey Breev/depositphotos.com)

Dopiero w 1958 roku rozpoczęto przebudowę trasy tak, aby dostosować ją do ruchu kolei wąskotorowej. Zbudowano liczącą 19,84 km trasę, zachowując oryginalny rozstaw szyn wynoszący 600 mm. Oficjalnie kolej ruszyła 12 lipca 1959 roku, ale rok później zmieniono rozstaw szyn na 762 mm. Od początku pociągi na tej trasie wykorzystywano zarówno do transportu węgla jak i pasażerów. Co ciekawe, przez pewien czas pasażerów przewożono tymi samymi wagonami co węgiel. Dopiero z czasem wprowadzono normalne wagony pasażerskie.

Wraz z rozwojem infrastruktury, wokół trasy zaczęły powstawać kolejne kopalnie eksploatujące lokalne złoża węgla. Na początku lat 90. rozważano zastąpienie parowozów typu ZM16-4-C2 lokomotywami z silnikami diesla. Zakupiono dwie lokomotywy SJ380A, które wykorzystywano w latach 1991-1996. W 2000 roku część trasy zelektryfikowano.

Obecnie kolej Jiayang cały czas jest wykorzystywana jednak. Oprócz pociągów z węglem i pasażerskich na trasach regularnie pojawiają się pociągi turystyczne, a w regularnie kursujących pociągach pasażerskich często doczepiane są wagony turystyczne. Region ten stał się popularną atrakcją turystyczną nie tylko dla Chińczyków, ale również obcokrajowców, których przyciąga przede wszystkim fakt, że miejsce to wygląda jakby zatrzymało się w czasie. Co ciekawe, bilety dla obcokrajowców są zdecydowanie droższe niż dla lokalnych mieszkańców.

Pociągi turystyczne są ciągnione przez parowozy ZM16-4-C2 nawet jeśli poruszają się zelektryfikowanymi fragmentami trasy. Na zelektryfikowanym fragmencie trasy kursują elektrowozy ZL 14-7.

Źródło zdjęć: depositphotos.com


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.