W dzielnicy biznesowej w Sydney, w Australii znajduje się wieża radiowo-telewizyjna Sydney Tower, mierząca 309 m wysokości. Jest to druga najwyższa wieża południowej półkuli, ale równocześnie posiada najwyżej położony taras widokowy na tej półkuli. Zbudowano ją w latach 70.-80.

Pierwsze plany zbudowania wieży radiowo-telewizyjnej w Sydney pojawiły się w 1968 roku. Prace nad jej projektem prowadził Donald Crone, a za faktyczny początek budowy uznaje się rok 1970. Początkowo zakładano, że wieża będzie miała do 279 m wysokości, czyli tyle ile zakładał limit wysokości budynków w stolicy Australii (wymuszony przez operujące w rejonie miasta wodnosamoloty i łodzie latające), ale ostatecznie po zmianach przepisów zaplanowano, że wieża będzie miała 305 m wysokości.

Sydney Tower (fot. Joe Brockmeier)

Sydney Tower (fot. Joe Brockmeier)

W 1970 roku rozpoczęto budowę biurowca i centrum handlowego, które miały stanowić podstawę wieży. Budowę właściwej wieży rozpoczęto w 1975 roku. Ostatecznie prace zakończono we wrześniu 1981 roku, udostępniając wieżę zwiedzającym. Koszt prac wyniósł 36 mln dolarów australijskich. Chociaż sama wieża miała 305 m wysokości, taras widokowy wraz z obrotowymi restauracjami znajdują się niżej na wysokości 250-279 m. W wieży znajduje się kilka restauracji i barów oraz tarasy widokowe zapewniające widok na pełną panoramę miasta.

W 1998 roku zmodernizowano iglicę wieży, dzięki czemu jej całkowita wysokość wzrosła do 309 m. 18 października 2005 roku uruchomiono natomiast platformę z przeszkloną podłogą na wysokości 268 m. Przez 4 lata przygotowywano jej projekt, a budowa trwała 2 miesiące. Koszt prac wyniósł natomiast 3,75 mln dolarów australijskich.

Sydney Tower (fot. Sardaka/Wikimedia Commons)

Sydney Tower (fot. Sardaka/Wikimedia Commons)

W 2009 roku tymczasowo zamknięto znajdujący się pod wieżą budynek i centrum handlowe, które dosłownie rozebrano do szkieletu, po czym zbudowano na nowo. Co istotne, budynek zarządzany jest przez inną firmę niż sama wieża, chociaż stanowi on podstawę całej konstrukcji i jest też jednym z głównych wejść do wieży.

Najważniejszą atrakcją dla odwiedzających wieżę są obrotowe restauracje zajmujące aż 3 piętra. Najniżej umieszczona jest główna restauracja i bar, powyżej znajduje się Sydney Tower Buffet, a nad nią bar koktajlowy. Łącznie w restauracjach i na tarasie widokowym może przebywać 960 osób.

Sydney Tower (fot. Larry Koester)

Sydney Tower (fot. Larry Koester)

W historii wieży doszło do dwóch incydentów w 2018 roku. Podczas pierwszego, kobieta popełniła samobójstwo skacząc podczas wycieczki na tarasie Skywalk. Drugi incydent miał miejsce w tym samym roku, kiedy mężczyzna spadł z tarasu widokowego. Wydarzenia te wymusiły zmiany w systemie bezpieczeństwa wieży.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.