Chociaż w przestrzeni kosmicznej nie ma potrzeby korzystania z broni, nie oznacza to, że jej tam nie ma. Na pokładzie radzieckich i rosyjskich statków kosmicznych w latach 1986-2007 przenoszono specjalny pistolet TP-82 przeznaczony dla astronautów, którzy lądowali w rejonie Syberii. Broń miała pomagać im m.in. w obronie przed dziką zwierzyną.

Radzieccy astronauci już od czasów Jurija Gagarina posiadali na swoim wyposażeniu broń, która miała im służyć do samoobrony po wylądowaniu. W przeciwieństwie do Amerykanów, Rosjanie mieli bowiem znacznie bardziej ograniczony zakres miejsc, w których ich statki kosmiczne mogły lądować. Były to tylko tereny Związku Radzieckie, zwłaszcza w wschodniej, syberyjskiej części kraju. Obszary te są bardzo odludne i często pełne dzikich zwierząt. W związku z tym astronauci często musieli czekać na odnalezienie i ewakuację nawet kilka dni – o czym przekonali się Paweł Bielajew i Aleksiej Leonow w 1965 roku podczas misji Woschod 2.

TP-82
TP-82

Standardowym wyposażeniem zestawu ratunkowego radzieckich kosmonautów był wówczas pistolet kalibru 9mm. Broń ta miała jedna stosunkowo małą siłę obalającą. Dodatkowo zestawy zawierały rakietnicę, służącą do wystrzeliwania flar. Oba te przedmioty chociaż potrzebne, były stosunkowo ciężkie i mało przydatne.

W 1979 roku Aleksiej Leonow podczas wizyty w fabryce broni w Tule przedstawił jednemu z rusznikarzy opowiedział o swoich obawach o bezpieczeństwo z czasów misji Woschod 2 i pobytu w lesie. Po tej rozmowie pojawił się pomysł stworzenia specjalnej broni dla astronautów, która pozwoliłaby na rezygnację z przenoszenia w zestawie ratunkowym oddzielnie pistoletu i rakietnicy. Nowa broń miała łączyć obie te funkcje.

Pierwsze prototypy takiej broni pojawiły się w 1980 roku. Po trwających dwa lata bardzo intensywnych próbach ostatecznie wybrano projekt W. P. Oczniewa i N. W. Upirowa oznaczony jako TP-82. Był to trzylufowy pistolet o długości 360 mm (670 mm z rozłożoną kolbą) i masie 2,4 kg, przystosowany do strzelania amunicją 12.5×70 oraz 5.45x39mm. Rozkładana kolba była natomiast dodatkowo maczetą.

TP-82
TP-82

Zbudowano około 100 pistoletów tego typu, a oficjalnie wykorzystywano je od 1986 roku. Dzięki dużej sile ognia mogły one służyć do obrony przed dziką zwierzyną, a górne lufy przystosowane do amunicji 12.5×70 mogły służyć do wystrzeliwania flar. Pistolety te weszły na wyposażenie wszystkich radzieckich i później rosyjskich misji kosmicznych.

W 2007 roku podjęto jednak decyzję o wycofaniu broni z eksploatacji i ponownym jej zastąpieniu tradycyjnym pistoletem samopowtarzalnym. Decyzja podyktowana była po pierwsze wzrostem niezawodności broni, ale również i samego systemu zabezpieczania misji kosmicznych. Dodatkowo pistolety TP-82 były już stare, a co za tym idzie wzrastała ich zawodność.

Poniżej ciekawy film prezentujący pistolet (po rosyjsku niestety).

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.