Mirosław Hermaszewski zapisał się w historii Polski jako pierwszy i póki co jedyny Polak, który poleciał w kosmos. W trakcie trwającej 40 lat służby w wojsku przechodził przez wiele szczebli kariery i był jednym z najbardziej znanych polskich pilotów okresu powojennego.

Jedyny polski kosmonauta urodził się 15 września 1941 roku w miejscowości Lipniki. Jego ojciec, Roman Hermaszewski był podoficerem Wojska Polskiego i zginął w 1943 roku. W 1943 roku Mirosław został uratowany przez swoją matkę przed śmiercią w trakcie napadu UPA na Lipniki. W 1945 roku rodzina Hermaszewskich została przesiedlona na Dolny Śląsk, gdzie młody Hermaszewski kontynuował naukę, a w 1960 roku rozpoczął działalność w Aeroklubie Wrocławskim, a rok później uzyskał licencję pilota szybowcowego i samolotowego i wstąpił do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

Mirosław Hermaszewski
Mirosław Hermaszewski

Hermaszewski otrzymał uprawnienia do pilotowania najpierw samolotów szkolnych TS-8 Bies, a następnie MiG-15 oraz MiG-21. W kolejnych latach systematycznie piął się po szczeblach kariery wojskowej, zostając dowódcą 11 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego OPK w 1976 roku.

To właśnie wówczas został wytypowany do grona kandydatów, z których miał zostać wybrany pierwszy Polak, który poleci w kosmos w ramach Programu Interkosmos. Początkowo program ten zakładał współpracę naukową między państwami bloku wschodniego przy radzieckim programie kosmicznym. Z czasem program rozbudowano o załogowe loty przedstawicieli różnych państw bloku.

Po długich dyskusjach Rosjanie ustalili, że pierwszy poleci Czech, następnie Polak, a później obywatel NRD. Była to dosyć ciekawa kolejność, ponieważ to Czechosłowacja i NRD wiodły prym w naukowej części programu. Wybór Polaka jako drugiego kosmonautę podyktowany był bardziej względami politycznymi i chęcią odciągnięcia uwagi opinii publicznej od problemów gospodarczych.

Sojuz 30 (fot. Kmiecik/Wikimedia Commons)
Sojuz 30 (fot. Kmiecik/Wikimedia Commons)

Hermaszewski został wybrany z grona kilkuset polskich pilotów. Wraz z płk. Zenonem Jankowskim udał się 4 grudnia 1976 roku do Gwiezdnego Miasteczka pod Moskwą, gdzie rozpoczął przygotowania do lotu w kosmos w ramach misji Sojuz 30. Lot rozpoczął się 27 czerwca 1978 roku o godzinie 17:27 i zakończył się 5 lipca 1978 roku. Hermaszewski spędził w przestrzeni kosmicznej 7 dni, 22 godziny, 3 minuty i 4 sekundy, wykonał 126 okrążeń wokół Ziemi i przebył dystans 5 273 257 km.

Misja Sojuz 30 była 36 radzieckim załogowym lotem w kosmos. Wykorzystano w niej statek Sojuz 7K-T i rakietę nośną Sojuz-U, która wystartowała z kosmodromu Bajkonur. Lotem dowodził pułkownik Piotr Klimuk, a major Mirosław Hermaszewski był kosmonautą-badaczem. Po misji Hermaszewski został awansowany na podpułkownika.

W kolejnych latach Hermaszewski kontynuował karierę wojskową, a w latach 1981-1983 był członkiem Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, chociaż do końca życia twierdził, że wpisano go na listę członków bez jego wiedzy. W latach 1987–1990 był komendantem Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, a w latach 1991-1992 zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. Następnie kontynuował służbę wojskową by w 2001 roku odejść na emeryturę.

Skafander Hermaszewskiego (fot. Samotny Wędrowiec/Wikimedia Commons)
Skafander Hermaszewskiego (fot. Samotny Wędrowiec/Wikimedia Commons)

Już jako emerytowany wojskowy, Hermaszewski próbował swoich sił jako polityk, ale bez większych sukcesów. 5 października 2005 roku odbył swój pożegnalny lot na samolocie MiG-29UB. Łącznie przez całą swoją służbę spędził w powietrzu 2047 godzin i 47 minut, wykonując 3473 starty i lądowania, a także 10 treningowych skoków spadochronowych. Pilotował m.in. samoloty MiG-15, MiG-17, MiG-21, PZL TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik, F-16, F-18, Mirage 2000-5 i Su-27.

Mirosław Hermaszewski zmarł 12 grudnia 2022 roku w wieku 81 lat. Przyczyną śmierci był komplikacje po przebytym zabiegu operacyjnym.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.
SmartAge.pl
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.