Jedyny w swoim rodzaju Chevrolet Corvette XP-700 z 1958 roku jest jednym z najciekawszych samochodów koncepcyjnych zbudowanych na podwoziu kultowego Chevroleta Corvette. Samochód powstał na zamówienie Williama Mitchella, będącego jednym z głównych projektantów w zakładach GM.

XP-700 powstał w 1958 roku. Samochód zbudowano na bazie płyty podłogowej pochodzącej z seryjnego Chevroleta Corvette, ale cała karoseria i wyposażenie zaprojektowano specjalnie dla tego samochodu. Część elementów powstała na bazie części pochodzących z innych modeli stworzonych przez GM.

Podobnie jak seryjna Corvetta, XP-700 był dwuosobowym samochodem sportowym z tylnym napędem. Pod maską umieszczono silnik V8 o mocy 230 KM i pojemności 4,6 litra, zaopatrzony w 4-biegową ręczną skrzynie biegów.

XP-700 miał 4,8 m długości, 1,8 m szerokości i zaledwie 1,3 m wysokości. Rozstaw osi wynosił 2,5 metra, a waga samochodu szacowana jest na 1500 kg.

Tym co najbardziej wyróżniało samochód, była karoseria i przeszklony dach wykonany z plastiku. Jak na koniec lat 50-tych XP-700 wyglądał niesamowicie. Już po pierwszych pokazach dziennikarze i fani motoryzacji zakochali się w tym aucie.

Chevrolet Corvette XP-700

Chevrolet Corvette XP-700

Niestety kariera XP-700 była krótka, jak przystało na prototyp samochodu koncepcyjnego. Na początku lat 60-tych ślad po nim zaginął. Według różnych informacji podwozie wykorzystano do budowy kolejnego prototypu – XP-755 Mako Shark, który zaprezentowano w 1961 roku.

Można jednak spotkać się z informacjami, jakoby w latach 80-tych widziano ten samochód gdzieś w USA. Niestety mimo poszukiwań, nie udało się go odnaleźć. Spotkać można jedynie wykonane później na podstawie zdjęć i nielicznych planów kopie.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.