Współcześnie większość samolotów wojskowych może operować jedynie z dobrze przygotowanych lotnisk. Niestety w praktycznej eksploatacji, jest to problemem. W związku z tym wiele firm dostosowuje swoje maszyny do operowania z trawiastych pasów startowych. Do nielicznego grona takich maszyn dołączył właśnie Airbus A400M.

Firma Airbus Defence and Space pomyślnie zakończyła próby certyfikacyjne samolotu transportowego nowej generacji A400M na trawiastym pasie startowym. Trzytygodniowe testy prototypowego egzemplarza MSN2, które przeprowadzono we wrześniu na lotnisku Écury-sur-Coole we Francji, miały zbadać zachowanie samolotu na trawiastych i gruntowych trasach startowych.

A400M osiągnął doskonałe wyniki zarówno podczas manewrów kołowania, na przykład zawracania, jak i podczas startu oraz lądowania na pasie o długości 1500 m. Wcześniej samolot pomyślnie przeszedł próby na nawierzchni żwirowej w Ablitas w Hiszpanii, a w przyszłym roku zostanie przetestowany na nawierzchni piaszczystej. Zdjęcie przedstawia lądowanie MSN2 na trawiastym pasie startowym

Airbus A400M na lotnisku Écury-sur-Coole (fot. Airbus Defence and Space)

Airbus A400M na lotnisku Écury-sur-Coole (fot. Airbus Defence and Space)

A poniżej filmik z prób:

 

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.