Niedaleko miejscowości Valenciennes, na jednym z bocznych torów kolejowych przez wiele lat stał pozostawiony własnemu losowi pociąg Eurostar 373018 z lat 90. Odstawiono go w to miejsce w 2016 roku i dosłownie pozostawiono własnemu losowi. Dopiero pod koniec 2018 roku usunięto go i zezłomowano.

Pociągi, a dokładnie elektryczne zespoły trakcyjne Eurostar Class 373, znane również jako TGV Eurostar budowano w latach 1993-1996. Mogły one osiągać prędkość 300 km/h (maksymalny ustanowiony rekord prędkości dla tego typu pociągu wyniósł 334,7 km/h) i występowały w dwóch odmianach, różniących się długością – TMST Three Capitals o długości 393,7 m i TMST North of London o długości 318,9 m, mające odpowiednio 16 i 12 wagonów.

Eurostar 373018 (fot. Gauthier Thery/Flickr.com)

Eurostar 373018 (fot. Gauthier Thery/Flickr.com)

Pociągi tego typu wykorzystywano na trasach między Londynem, Brukselą i Paryżem. Łącznie zbudowano 38 składów w obu wersjach, ale od 2004 roku 18 z nich wycofano z eksploatacji i zezłomowano, wraz z pojawieniem się nowszych pociągów.

W 2016 roku z eksploatacji wycofano skład Eurostar 373018, który trafił na boczny tor w okolicach Valenciennes. Pozostawiony własnemu losowi pociąg czekał na nowe życie, lub złomowanie. Ostatecznie, według informacji z października 2018 roku, skład został oficjalnie usunięty i zezłomowany.

Eurostar 373018 (fot. Gauthier Thery/Flickr.com)

Eurostar 373018 (fot. Gauthier Thery/Flickr.com)

Zanim jednak tak się stało, porzucony pociąg przyciągał wielu fotografów i eksploratorów, którzy mimo zakazów (pociąg oficjalnie znajdował się w “magazynie”) i utrudnień, uwiecznili go na licznych zdjęciach. Niektórym udało się nawet zajrzeć do środka, gdzie zastali prawie kompletne wyposażenie. Niestety pociąg szybko przyciągnął również wandali, którzy zniszczyli wnętrze.

Wśród fotografów, którym udało się uwiecznić skład Eurostar 373018, gdy jeszcze prezentował jakiś stan, był Gauthier Thery. Jego zdjęcia możecie znaleźć w tym tekście, a na jego Flickerze znajdziecie o wiele więcej ciekawych zdjęć urbexowych.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.