Zbudowana w 1971 roku Wieża Wolności w Teheranie, znana również jako wieża Azadi, jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. Chociaż powstała za czasów ostatniego szacha Iranu, przetrwała rewolucję i cały czas jest atrakcją turystyczną miasta.

W połowie lat 60. rządzący Iranem szach Mohammad Reza Pahlawi przedstawił pomysł zbudowania w Teheranie olbrzymiego pomnika i muzeum, mających być częścią przypadających na 1971 roku obchodów 2500-lecia imperium perskiego. Utworzona w celu organizacji obchodów specjalna rada ogłosiła konkurs na projekt monumentu w 1966 roku.

 

Wieża Wolności w Teheranie (fot. Bernard Gagnon)

Wieża Wolności w Teheranie (fot. Bernard Gagnon)

We wrześniu tego roku wybrano projekt architekta Hosseina Amanata. Od początku chciał on, aby w pracach nad pomnikiem uczestniczyło brytyjskie biuro projektowe Arup, specjalizujące się w projektowaniu skomplikowanych obiektów. Początkowo rada nie wyraziła na to zgody, uważając, że projekt monumentu powinien w całości powstać w Iranie, ale po naciskach szacha zmieniła zdanie.

Ostateczny projekt monumentu zakładał zbudowanie mającej 45 m wysokości wieży z 8000 bloków białego marmuru, z tarasem widokowym oraz podziemnym muzeum. Obiekt zaprojektowano w stylu klasycznym, perskim, z nowoczesnymi elementami, ponieważ Amanat chciał w ten sposób pokazać z jednej strony pamięć o tradycji i historii Iranu, ale z drugiej chciał pokazać chęć rozwoju i modernizacji kraju, zapoczątkowaną przez szacha.

Wieża Wolności w Teheranie (fot. Wikimedia Commons)

Wieża Wolności w Teheranie (fot. Wikimedia Commons)

Budowę wieży ukończono 16 października 1971 roku, ale zwiedzających wpuszczono dopiero 14 stycznia 1972 roku. Wieża nosiła kilka nazw, ale w momencie oddania do użytku nazywana była “Wieżą Szacha”, a po rewolucji z 1979 roku nazwano ją Wieżą Wolności. Chociaż zbudowano ją za czasów panowania szacha, po rewolucji nie został zniszczona, aczkolwiek nowe władze nie przykładały większej wagi do opieki nad konstrukcją, przez co zaczęła ona powoli niszczeć.

Obecnie, mimo upływu lat Wieża Wolności w Teheranie cały czas jest jednym z ważniejszych i najbardziej charakterystycznych punktów w mieście. Jej stan techniczny pozostawia jednak wiele do życzenia, mimo przeprowadzonych w ostatnich latach kilku mniejszych napraw i modernizacji. Warto dodać, że po rewolucji islamskiej znacząco zmieniono również wygląd i ekspozycję muzeum, które znajduje się w podziemiach wieży.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.