Obok piramid, posąg Wielkiego Sfinksa jest jednym z najważniejszych symboli Egiptu. Olbrzymi monument powstał około 2550 r. p.n.e. i ma obecnie 20 m wysokości oraz 72,85 m długości. Znajduje się na terenie kompleksu piramid w Gizie i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych posągów na świecie.

Ze względu na długą historię Egiptu i zmieniające się znaczenie wielu obiektów w czasach starożytnych, sam Sfinks również zmieniał swoją rolę, a jego historia jest pełna legend i mitów. Zbudowano w prawdopodobnie około 2550 r. p.n.e. z inicjatywy faraona Chefrena. Wykuto go w skale wapiennej, która pozostała po wykuciu bloków z których zbudowano Piramidy Cheopsa.

Wielki Sfinks
Wielki Sfinks

Sfinks posiada głowę człowieka i ciało lwa, przy czym uważa się, że pierwotnie jego głowa była wzorowana na wizerunku Chefrena, bądź Cheopsa (możliwe, że została przerobiona w pewnym momencie). Dowodem na przebudowę monumentu ma być według pewnych badaczy różnica w wyglądzie śladów erozji na tułowiu i na głowie – tułów ma nosić ślady erozji spowodowanej przez wodę, a głowa nie.

Pierwotnie posąg mógł być otynkowany i pomalowany na czerwono. Jego znaczenie nie jest do końca znane, ale przyjmuje się, że miał on być strażnikiem piramid. Zapewne w okresie od 1550-1295 r. p.n.e. Sfinks został odnowiony, a między jego łapami umieszczono tablicę (stelę) z aktem dziękczynnym za objęcie władzy przez Totmesa IV.

Wielki Sfinks
Wielki Sfinks

Dalsze losy posągu nie są dobrze udokumentowane. Wiadomo, że w 1378 roku został uszkodzony przez szejka Sajima al-Duhra. W tym czasie Sfinks był w znacznym stopniu przysypany przez piasek nawiewany przez wiatr. Niektóre źródła sugerują, że celowo przysypywano go piaskiem.

Punktem zwrotnym w historii monumentu był przełom XVIII i XIX wieku, kiedy do Egiptu dotarły wojska napoleońskie. Poddano go wówczas pierwszym nowożytnym badaniom. Brał w nich udział m.in. Dominique Vivant Denon. Z okresem tym wiąże się legenda, jakoby francuscy żołnierze mieli odstrzelić nos Sfinksa. O ile teoria ta z jednej strony wydaje się prawdopodobna, można spotkać ryciny wykonane przed pojawieniem się wojsk napoleońskich, które przedstawiają posąg bez nosa, co oznacza, że został on uszkodzony wcześniej.

Wielki Sfinks (fot. pixabay.com)
Wielki Sfinks (fot. pixabay.com)

W 1816 roku podczas prac wykopaliskowych Giovanni Batista Caviglia odnalazł fragment ureusza, czyli brody posągu, oraz stelę Totmesa IV. Dodatkowo odnaleziono w tym czasie ruiny kilku budowli wokół posągu. W 1853 roku odkryto ruiny świątyni Chefrena, przez co przyjęto, że to jego rysy nosi głowa Sfinksa. Pdodczas prac wykopaliskowych odkryto pod posągiem i w jego pobliżu liczne korytarze i komnaty, przez co zaczęły pojawiać się teorie jakoby sam posąg pełnił również inne, nieznane jeszcze role.

W latach 90. XX wieku Sfinksa po raz kolejny poddano pracom konserwatorskim. Obecnie monument jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Egiptu i kompleksu piramid w Gizie. W swojej obecnej formie ma 72,85 m długości, chociaż historycznie miał około 73 m długości, oraz ma 20 m wysokości, a także 19 m szerokości.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.