W niewielkiej miejscowości Moraczewo w Wielkopolsce znajdują się trzy stare, XIX-wieczne wiatraki. Ustawione na wzgórzu tworzą malowniczy krajobraz. Są to jedne z najsłynniejszych wiatraków zachowanych w Wielkopolsce.

Trzy drewniane wiatraki powstały w XIX wieku (najstarszy z nich datowany jest na 1821 rok). Są to tzw. koźlaki – jest to najpopularniejszy i najstarszy typ wiatraków spotykanych w Polsce. Ich wnętrze podzielone jest na trzy kondygnacje. Przez długie lata wykorzystywano je do produkcji mąki, jednak w połowie XX wieku przestano je wykorzystywać. Pozostawione własnemu losowi powoli niszczały, aż wreszcie w latach 70. podjęto decyzję o ich przeniesieniu i umieszczeniu w skansenie w Moraczewie.

Wiatraki w Moraczewie (fot. Michał Banach)
Wiatraki w Moraczewie (fot. Michał Banach)

Pierwotnie wiatraki stały w Swadzimiu koło Swarzędza (najdalszy, pierwszy od lewej), Sołecznie (środkowy) oraz Sędziwojewie koło Wrześni (pierwszy od prawej). Obok wiatraków umieszczono również zabudowania gospodarcze, będące kopią budynków z XIX wieku.

Wiatraki znajdują się przy drodze krajowej nr 5 z Poznania do Gniezna. Łatwo je zobaczyć, ponieważ stoją na wzniesieniu. W okolicy nie ma typowego parkingu, ale można spokojnie dojechać samochodem pod drewniany płot otaczający cały teren.

Obecnie nie można zwiedzać wnętrza wiatraków, ani podchodzić bezpośrednio do nich (co ma swój plus, ponieważ robiąc zdjęcia nie ma przypadkowych osób w kadrze). Idąc wzdłuż drewnianego płotu otaczającego zabudowania można obejść wiatraki prawie naokoło (przy okazji wpadając w pokrzywy).


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.