Znajdująca się na górującym nad Salzburgiem wzgórzu Festungsberg, twierdza Hohensalzburg jest jednym z największych średniowiecznych zamków w Europie oraz jedną z największych atrakcji turystycznych Austrii. Pierwsze elementy twierdzy zaczęto wznosić w 1077 roku, a obecny wygląd zamek uzyskał na przełomie XV i XVI wieku.

Historia zamku Hohensalzburg sięga 1077 roku.  Arcybiskup Gebharda von Helfenstein zlecił wówczas zbudowanie twierdz, które miały chronić Salzburg, w którym znajdowała się siedziba arcybiskupa. Jeden z obiektów obronnych miał powstać na wzgórzu Festungsberg. Początkowo twierdza składała się z niewielkich zabudowań otoczonych drewnianą palisadą. Krótko po rozpoczęciu prac nad umocnieniami, arcybiskup Gebharda von Helfenstein został zmuszony do opuszczenia Salzburga.

Twierdza Hohensalzburg
Twierdza Hohensalzburg

Następcy arcybiskupa kontynuowali jednak rozbudowę twierdzy, dostosowując ją zarówno do swoich potrzeb, jak i zwiększając jej potencjał obronny. Znajdujące się na górze Festungsberg, umocnienia od początku miały wyjątkowo strategiczne znaczenie dla miasta. Najistotniejszą rozbudowę Hohensalzburg przeszedł na przełomie XV wieku i XVI wieku, za czasów panowania arcybiskupa Leonharda von Keutschach. To właśnie wówczas zamek otrzymał obecną bryłę, która w kolejnych latach wzbogaciła się jedynie o kilka dodatkowych umocnień.

Twierdza ma 250 m szerokości i 150 m długości. Umocnienia górują nad miastem, a dostęp do obiektu jest bardzo utrudniony. W trakcie licznych przebudów, mury twierdzy dostosowywano do coraz potężniejszych dział i sprzętów oblężniczych, dzięki czemu w całej swojej historii nigdy jej nie zdobyto. Najważniejszym oblężeniem jakie Hohensalzburg było powstanie chłopskie trwające od 5 lipca do 31 sierpnia 1525 roku. Siły powstańcze próbowały zająć twierdzę, ale bez powodzenia.

Twierdza Hohensalzburg
Twierdza Hohensalzburg

W XVII wieku twierdza przeszła kolejne modernizacje, których głównym celem było wzmocnienie murów, nie przystosowanych do oparcia się ówczesnej artylerii. W trakcie prac przygotowano również nowe stanowiska artyleryjskie wewnątrz twierdzy, a także powiększono magazyny i zbrojownie.

W 1851 roku rola zamku Hohensalzburg zaczęła słabnąć. Zaniedbany obiekt utracił wówczas swoje znaczenie obronne, podobnie jak większość starych twierdz, nieprzystosowanych do obrony przed nowoczesną artylerią. Podjęto wówczas decyzję o przekształceniu zamku w koszary i magazyn. W nowej roli wykorzystywano go do lat 60. XIX wieku, kiedy to ostatecznie podjęto decyzję o likwidacji twierdzy.

Twierdza Hohensalzburg (fot. Günter Breitegger)
Twierdza Hohensalzburg (fot. Günter Breitegger)

W kolejnych latach władze Salzburga postanowiły przekształcić zamek w atrakcję turystyczną i muzeum. W 1892 roku zbudowano kolejkę linową, ułatwiającą dotarcie do zamku. W trakcie obu wojen światowych zamek Hohensalzburg wykorzystywany był natomiast jako więzienie. Po zakończeniu walk twierdzę wyremontowano i przywrócono jej turystyczny charakter, który utrzymuje do dnia dzisiejszego, przyciągająca turystów z całego świata.

Twierdza Hohensalzburg (fot. Matthias Kabel)
Twierdza Hohensalzburg (fot. Matthias Kabel)
Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.