Gdzie byśmy dzisiaj byli gdyby nie taśma klejąca? Ten mały wynalazek dosłownie odmienił świat. Jego historia sięga lat 20. XX wieku, chociaż kawałki materiału pokrytego klejem z jednej strony stosowano do zabezpieczania różnych materiałów już wcześniej.

W latach 20. zaczęto stosować kilka rodzajów taśm posiadających klej. Najczęściej wykorzystywano je w warsztatach samochodowych do zabezpieczania elementów pojazdów w trakcie lakierowania (w tym czasie modne było malowanie samochodów w dwa kolory, przez co trzeba było zabezpieczać więcej elementów). Twórcą taśmy był Richard Drew, pracujący w firmie 3M w USA.

Wszystko zaczęło się od taśmy maskującej
Wszystko zaczęło się od taśmy maskującej

W 1928 roku w firmie zrodził się pomysł stworzenia taśmy klejącej wykonanej z celulozy. Drew zaczął więc prace projektowe i szybko złożył wniosek patentowy na taśmę klejącą. Składała się ona z warstwy kleju, podkładu, warstwy celulozy i powłoki antyadhezyjnej, do której nie przyklejała się taśma.

Nowa taśma miała być stworzona z myślą o sklepach spożywczych i piekarniach, w których sprzedawane produkty zaczęto pakować w celofan. Problemem było jednak szczelne zamykanie opakowań.

Po prawie rocznych pracach, wynalazek uzyskał ostateczny wygląd. Kampanię reklamową rozpoczęto już 31 stycznia 1930 roku, chociaż patent przyznano dopiero 27 maja. Pierwsze gotowe rolki z taśmą trafiły do klientów 8 września 1930 roku.

Początki taśmy klejącej
Początki taśmy klejącej

Początkowo wynalazek przyjęto niezbyt przychylnie, a główni odbiorcy już go nie potrzebowali, ponieważ do sprzedaży wszedł celofan, który można było zgrzewać. Z czasem jednak użytkownicy zaczęli znajdywać dla taśmy klejącej coraz więcej zastosowań, a firma 3M zdobyła olbrzymią popularność.

Chociaż oficjalnie taśmy te nazywano adhesive tape (taśma klejąca), ze względu na umieszczenie kleju jedynie na krawędziach taśmy, zyskały one nazwę scotch tape (szkocka taśma). Dopiero później zaczęto pokrywać klejem całą taśmę.

Taśma celulozowa
Taśma celulozowa

W kolejnych latach do standardowych taśm klejących dołączyły taśmy przezroczyste oraz chyba najbardziej wszechstronnie użyteczne taśmy izolacyjne (uznawane przez wielu za wynalazek, który pozwala naprawić wszystko) zaprojektowane w czasie II wojny światowej.

Taśma izolacyjna
Taśma izolacyjna

Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.