Największym statkiem w historii na długie lata pozostanie nieistniejący już supertankowiec Seawise Giant, ale lista konkurentów jest całkiem spora. Jednym z rekordzistów pod względem wielkości oraz możliwości transportowych jest największy statek-dźwig na świecie – MS Pioneering Spirit.

Historia Pioneering Spirit sięga 1987 roku, kiedy to pojawiły się pierwsze pomysły zbudowania olbrzymiego statku przystosowanego do montażu i demontażu platform wydobywczych oraz układania rurociągów. Pierwsze plany zakładały wykorzystanie dwóch połączonych ze sobą kadłubów supertankowców – jednostka miała mieć kształt litery U.

Pioneering Spirit (fot. Allseas)
Pioneering Spirit (fot. Allseas)

Szalony plan nie został jednak wcielony w życie z powodu braku odpowiednich jednostek nadających się do przeróbki, oraz licznych problemów projektowych. Dopiero w 2007 roku firma Allseas wróciła do pomysłu, ale tym razem zdecydowano się na budowę zupełnie nowej jednostki w układzie katamaranu.

Pioneering Spirit (fot. reddit.com)
Pioneering Spirit (fot. reddit.com)

Kryzys gospodarczy, który uderzył w rynki w 2008 roku sprawił jednak, że prace nad statkiem przerwano i odłożono do 2011 roku. Budowę Pioneering Spirit prowadzono w stoczni Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering Co. Kadłub statku zwodowano 26 stycznia 2013 roku, a 17 listopada 2014 ukończono techniczną budowę statku. 8 stycznia 2015 roku jednostka była gotowa do wejścia do służby, ale oficjalnie wprowadzono ją do eksploatacji dopiero 6 sierpnia 2016 roku.

Pioneering Spirit ma 382 m długości, a z wysuniętymi urządzeniami do układania rurociągów aż 477 m. Szerokość wynosi 124 m, dzięki czemu jest to jeden z najszerszych statków na świecie. Tonaż wynosi 403 342 GT a wyporność przy pełnym obciążeniu dochodzi do nawet 1 mln ton. Napęd stanowi 8 zespołów napędowych składających się z 20-cylindrowych silników diesla 20V32/44CR MAN i prądnic o łącznej mocy około 130 000 KM. Silniki napędzają 12 pędników pozwalających na bardzo precyzyjne sterowanie jednostką. Prędkość maksymalna wynosi 14 węzłów.

Załoga liczy 571 osób. Jednostka wyposażona jest w lądowisko dla helikopterów przystosowane do obsługi maszyn o masie do 12,8 ton – np. Sikorsky S-61 i S-92.

Pioneering Spirit (fot. Allseas)
Pioneering Spirit (fot. Allseas)

Koszt budowy Pioneering Spirit wyniósł aż  3 mld dolarów, ale efekt końcowy był tego wart. Oficjalnie jednostka klasyfikowana jest jako statek-dźwig przystosowany do budowy i demontażu platform wydobywczych oraz układania rurociągów.

Zamontowane na pokładzie liczne dźwigi i podnośniki pozwalają na instalację nadbudówek platform o masie do 48 000 ton i podnoszenie części podwodnych platform o masie 25 000 ton. System układania rurociągów może układać rury o średnicy do 172 cm na głębokościach dochodzących do 4000 m.

Dzięki takim możliwościom, Pioneering Spirit jest największym i najpotężniejszym statkiem w swojej klasie. Firma Allseas rozważa budowę drugiej jednostki tego typu.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.