Fotografia jest XIX-wiecznym wynalazkiem. Chociaż wymagała wielu umiejętności i przygotowań, szybko zyskała popularność. Współcześnie dzięki obróbce cyfrowej i możliwości skanowania zdjęć, możemy natomiast z łatwością przeglądać mające ponad 100 lat zdjęcia, schowane do niedawna w archiwach.

Na przykład możemy zobaczyć jak wyglądał Paryż w połowie XIX wieku, krótko po wynalezieniu fotografii i jej upowszechnieniu. Seria tych kilkudziesięciuu zdjęć autorstwa Charlsa Marvilla ukazuje jak wyglądało miasto podczas wielkiej przebudowy w latach 1852-1870.

Miasto przeszło wówczas olbrzymią i niespotykaną w skali przebudowę. W jej efekcie wyburzono olbrzymie ilości budynków w celu zbudowania szerokich bulwarów oraz wyeliminowaniu wąskich uliczek, która nie tylko utrudniały funkcjonowanie miasta, ale również ułatwiały organizowanie powstań i budowanie barykad. Głównym architektem przebudowy był Georges Haussmann.

Georges Haussmann – urodzony 27 marca 1809 roku francuski urbanista. Znany jest przede wszystkim z przeprowadzonej przebudowy Paryża w połowie XIX wieku. Zmarł 11 stycznia 1891 roku w Paryżu.

Charles Marville – francuski fotograf, urodzony 17 lipca 1813 roku. Zasłynął przede wszystkim z swoich zdjęć Paryża podczas wielkiej przebudowy w połowie XIX wieku. Zmarł 1 lipca 1879 roku.

Charles Marville we własnej osobie
Charles Marville we własnej osobie

 Marville dostał zadanie uwiecznienia wyglądu miasta przed przebudową, w jej trakcie i zaraz po niej. Łącznie wykonał setki zdjęć Paryża, fotografując likwidowane budynki i rejony oraz nowe obiekty. Jak przystało na fotografa urbanistycznego, na zdjęciach praktycznie nie ma ludzi.

Prawdę mówiąc Paryż XIX wieku nie był zbyt ładny, w porównaniu do tego jak wygląda dzisiaj. Lepiej nie wiedzieć jak wyglądał wcześniej, kiedy dominowały w nim wąskie, średniowieczne uliczki.

Więcej zdjęć fotografa można znaleźć pod tym linkiem: Charles Marville: Photographer of Paris oraz tym: Charles Marville.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.