Fotografia, zatrzymywanie świata który nas otacza na kawałkach papieru kiedyś, a dzisiaj na również na ekranach komputerów, telefonów i innych urządzeń. Było to jedno z tych marzeń ludzi, do spełnienia którego dążyło wielu. Dopiero pod koniec XVIII wieku technologia i wiedza rozwinęły się na tyle, aby otworzyć drogę do fotografii. Musiało jednak minąć kilkadziesiąt kolejnych lat, zanim powstało pierwsze zdjęcie.
Dzisiaj każdy może zrobić zdjęcie. Nie potrzeba już wielkich i ciężkich aparatów fotograficznych jak jeszcze w XIX wieku. Już nawet nie potrzeba ich mniejszych odpowiedników. Wystarczy telefon z aparatem, a prawie każdy taki ma. Czy sprawia to, że każdy może być Fotografem przez duże F to inna sprawa. W natłoku milionów zdjęć jakie powstają trudno znaleźć te najlepsze, ale to temat na inną dyskusję.
Pierwsze zdjęcie w historii
Kiedy powstało pierwsze zdjęcie? Dobre pytanie. Pierwsze znane zdjęcie, które przetrwało do dnia dzisiejszego pochodzi z 1826 lub 1827 roku. Jego autorem jest francuz Joseph Nicéphore Niépce. Fotografia znana jest jako „Widok z okna w Le Gras”. Zdjęcie wykonane zostało na metalowej (a dokładnie cynowo-ołowianej) płytce pokrytej asfaltem syryjskim.Jest to prawdopodobnie pierwsze zdjęcie, które zachowało się. Sam Niépce zrobił wcześniej wiele prób, których efektem były „prawie” fotografie. Problem w tym, że zastosowane techniki ich utrwalania nie były na tyle dobre, aby obraz wytrzymał nawet krótką próbę czasu.
Powyżej możecie zobaczyć odbitkę, a poniżej faktyczny wygląd „zdjęcia”. Aby odpowiednio naświetlić płytkę, potrzeba było aż 8 godzin!
Pierwsze zdjęcie przedstawiające ludzi
Początkowo robienie zdjęć było trudnym procesem i wymagało wielogodzinnego naświetlania. Proces ten mógł więc odbywać się jedynie w kontrolowanych warunkach. W 1838 roku Louis Daguerre, który współpracował z Niépce do jego śmierci w 1833 roku, kontynuując prace nad fotografią wykonał pierwsze zdjęcie, na którym widać człowieka.
Daguerre podczas swoich prób odkrył, że jodowane pokryte srebrem płytki po potraktowaniu rtęcią pozwalają na uzyskanie obrazu pozytywowego. Eksperymentując nad swoją metodą wykonał on liczne fotografie, które nazywa się obecnie dagerotypami. Na przełomie kwietnia i maja 1838 roku po zamontowaniu aparaty fotograficznego w oknie swojego domu w Paryżu wykonał historyczne zdjęcie. Dzięki zastosowaniu innych technik naświetlania, czas ekspozycji został znacząco skrócony do jedynie kilkudziesięciu minut. Był to jednak na tyle długi czas, aby normalnie tętniąca życiem ulica wyglądała na pustą. Jedyną w miarę wyraźną postacią na zdjęciu jest człowiek i pucybut w lewym narożniku zdjęcia. Pozostałe postacie i pojazdy zbyt szybko się poruszały, aby pojawić się na zdjęciu. Zdjęcie nosi nazwę Boulvard du Temple.
Zdjęcie miało jednak sporo pecha. Mimo, iż przetrwało dwie wojny światowe, w 1960 roku zostało zniszczone podczas… czyszczenia. Na szczęście w 1937 roku Beaumont Newhall będący kuratorem działu fotografii w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku kazał wykonać kopię zdjęcia przed jego wystawieniem. Także każda znana dzisiaj wersja tego zdjęcia to reprodukcja tejże odbitki.
Fotografia kolorowa
Pierwsze zdjęcia były czarno-białe, ale już od lat 40. wielu pierwszych badaczy fotografii zaczęło eksperymentować z zdjęciami kolorowymi. Problem z tego typu zdjęciami polegał na tym, aby uzyskane kolory utrzymać. W 1861 roku szkot, James Maxwell korzystając z teorii stworzonych w poprzedniej dekadzie przez różnych badaczy, wykonał pierwsze kolorowe zdjęcie. Aby uzyskać barwę, wykorzystał trzy filtry kolorowe (czerwony, zielony i niebieski) do wykonania trzech zdjęć, które następnie razem wywołał. Zdjęcie jakie wykonał przedstawiało wielokolorową kokardę.
Zdjęcie to jednak nie do końca przekonuje wszystkich, ponieważ wykonano je w bardzo kontrolowanych warunkach. Dopiero w 1877 roku
wykonał kolorowe zdjęcie „w terenie”. Wykonane we Francji zdjęcie przedstawia katedrę w Agen. Wykonano je zmodyfikowaną techniką trójkolorową.Pierwsze zdjęcie cyfrowe
Gdy fotografia przyjęła się na dobre, a kolorowe zdjęcia zaczęły się powoli popularyzować przyszedł czas na rewolucję cyfrową. Podczas II wojny światowej maszyny liczące zaczęły przeradzać się w komputery. Te natomiast zaczęły tworzyć nową cyfrową rzeczywistość. Punktem zwrotnym był rok 1957 kiedy Russell Kirsch skonstruował pierwszy skaner komputerowy, który pozwolił na przeniesienie obrazu z papieru do pamięci komputera. Fotografowanym „obiektem” był trzymiesięczny syn Kirscha. Zdjęcie miało 176×176 pikseli, ponieważ na większy obraz nie pozwalała pamięć wykorzystanego komputera.
Dopiero w 1975 roku pojawił się pierwszy aparat cyfrowy, który robione zdjęcie zapisywał nie na kliszy, a w pamięci urządzenia. Niestety nie znalazłem pierwszego wykonanego nim zdjęcia. A o aparacie napisze w swoim czasie stosowny artykuł, ponieważ miał on bardzo nietypową konstrukcję.
Pierwsze zdjęcie podwodne
Pierwsze zdjęcia powstawały w warsztatach, gdzie fotografowie mogli spokojnie naświetlać zdjęcia przez długie godziny. Gdy rozwój techniki fotograficznej przyśpieszył czas naświetlania do minimum, można było zabrać się za fotografię podwodną. Było to trudne zadanie, ponieważ po pierwsze potrzebny był odpowiedni uszczelniony aparat fotograficzny, a po drugie, pod wodą jest ciemno. Potrzebna była więc lampa błyskowa, którą można było odpalić pod wodą.
Autorem pierwszego podwodnego zdjęcia ma być William Thompson, który miał wykonać swoje historyczne zdjęcie już w 1856 roku. Problem z jego zdjęciami polega na tym, że… nic na nich nie ma. Czas ekspozycji, brak światła i przeciekający aparat sprawiały, że wszystkiego jego zdjęcia były dosłownie puste.
Przełom nastąpił w 1893 roku kiedy Louis Boutan po przeprowadzeniu kilkunastu eksperymentów z różnego rodzaju aparatami i lampami błyskowymi wreszcie zaprojektował na tyle mobilny i wytrzymały aparat, aby móc zrobić zdjęcie. Zdjęcie jest autoportretem fotografa i wykonano je kilkanaście metrów pod wodą. Aby móc cokolwiek zobaczyć na nim, fotograf wykorzystał elektryczną lampę błyskową.
Pierwsze kolorowe zdjęcie podwodne
Na kolorowe zdjęcie trzeba było czekać długie lata. Dopiero w 1926 roku doktor William Longley wspólnie z ekipą National Geographic wykonał w Zatoce Meksykańskiej pierwsze kolorowe zdjęcie podwodne. Zdjęcie przedstawia rybę zwaną Odyńczykiem.
Pierwsze zdjęcie przerobione w Photoshopie
Efekt photoshopa to dzisiaj zjawisko tak powszechne, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak często oglądane zdjęcie przeszło obróbkę w programie graficznym. A kiedy to się zaczęło? W 1987 roku. John Knoll wykonał wówczas zdjęcie swojej narzeczonej o imieniu Jennifer na plaży na wyspach Bora Bora. John był współtwórcą Photoshopa, ale zanim to się stało, w jego ręce trafił komputer o nazwie Pixar Image Computer. Kosztujący olbrzymie pieniądze sprzęt pozwalał na manipulowanie zdjęciami, ale jego obłsuga była tak trudna, że John zrezygnował z prób przerobienia jakiegokolwiek zdjęcia w nim.
John spotkał się później z swoim bratem Thomasem, który był programistą. Pracował on wówczas nad aplikacją komputerową, która pozwalałaby na modyfikowanie zdjęć. Koncepcja tak spodobała się Johnowi, że zaczął on namawiać brata do rozwinięcia programu. W toku prac nad programem, zeskanował on zdjęcie swojej narzeczonej i na nim zaczął pokazywać możliwości programu jaki stworzył z bratem. Tak zaczęła się era Photoshopa, czyli ciągle manipulowanych zdjęć.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.