Na odludnym wybrzeżu Kamczatki w Rosji, z dala od miast i wiosek nad brzegiem morza stało kilka zrujnowanych starych bloków. Budynki te były pozostałością po niewielkiej osadzie rybackiej – Kirowskij (lib Kirow), założonej w 1907 roku i kompletnie opuszczonej w 1987 roku.

Miasteczko powstało w 1907 roku jako osada rybacka, ale znaczący rozwój miejscowości rozpoczął się dopiero w latach 20.. W 1927 roku zbudowano pierwsze większe zakłady przetwórstwa ryb, a do 1936 roku powstało 16 państwowych zakładów. Niestety w latach 50. przemysł rybny w tym rejonie zaczął podupadać za sprawą japońskich rybaków, którzy zaczęli operować na wodach Morza Ochockiego. Dodatkowo w połowie lat 50. półwysep nawiedziły potężne sztormy, które zniszczyły część zabudowań.

Ruiny zabudowań nieistniejącej wioski Kirow w Rejonie Sobolewskim, w Kraju Kamczackim w Rosji (fot. englishrussia.com)

Ruiny zabudowań nieistniejącej wioski Kirow w Rejonie Sobolewskim, w Kraju Kamczackim w Rosji (fot. englishrussia.com)

W 1964 roku miejscowość została opuszczona i wymazana z mapy, a w 1987 roku mieszkańcy opuścili położoną niedaleko wioskę Nowy Kirow, zbudowaną kilkanaście lat wcześniej. Od tego czasu ruiny budynków były systematycznie niszczone przez naturę. W 2009 roku po miejscowości pozostały ruiny pojedynczych budynków. W szczytowym okresie w miasteczku żyło około 3700 mieszkańców, a w 1979 roku ich liczba zmalała do zaledwie 693.

Współcześnie dotarcie do miejsca gdzie znajdowała się wioska jest bardzo trudne. Według zdjęć satelitarnych na plażach pozostały pojedyncze fundamenty dawnych budynków. Nam pozostało kilka niesamowitych zdjęć przedstawiających zrujnowane budynki.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.