Zanim pojawiły się komputery, wszystkie dokumenty katalogowało się ręcznie i tak samo się je przeszukiwało. W latach 30-tych w Czechosłowacji w znaleziono całkiem ciekawe rozwiązanie tego problemu i zastosowano je w biurach Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych. Poniższe zdjęcie obiegło jakiś czas temu internet i chociaż wielu uznało je za fałszywkę, jest to jak najbardziej autentyczna fotografia. Zdjęcie wykonano 26 kwietnia 1937 roku.

Kartoteka w jeszcze Czechosłowackim Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych

Kartoteka w jeszcze Czechosłowackim Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych

Całą kartotekę umieszczono w ponad 9000 szufladek, z których każda ma blisko 3 metry długości. Całość podzielona na 18 bloków ma 52 metry długości. Aby dostać się do wysokich na kilka metrów szafek, należy skorzystać z elektrycznych podnośników, na których zamontowane są biurka. Same szafki również są sterowane elektrycznie.

Tak kiedyś wyglądała kartoteka

Tak kiedyś wyglądała kartoteka

W szufladkach umieszczone są wszystkie najważniejsze informacje o mieszkańcach Czech od 1937 roku, kiedy uruchomiono ten system i zaczęto zbierać dane. Mimo upływu lat, cały czas system jest wykorzystywany w prawie niezmienionej formie.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.