Jednym z najważniejszych symboli Los Angeles jest napis Hollywood umieszczony na wzgórzu Mount Lee w dzielnicy Hollywood Hills. Olbrzymi napis góruje nad tą częścią miasta i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych. Odsłonięto go prawdopodobnie 13 lipca 1923 roku, ale jako napis Hollywoodland.

Twórcą napisu był Harry Chandler, właściciel gazety Los Angeles Times i deweloper, inwestujący w tereny w okolicach Hollywood w Los Angeles. Napis miał być reklamą inwestycji Chandlera. Pomysłodawcą takiej formy promocji był inny biznesmen, Hobart J. Whitley, który w podobny sposób reklamował swoje działki i zasugerował Chandlerowi skorzystanie z pomysłu.

Hollywoodland

Hollywoodland

Prace nad napisem Hollywoodland zlecono firmie Crescent Sign Company, która miała przygotować 13, 15-metrowych liter o drewniano-metalowej konstrukcji. Dodatkowo cały napis podświetlono 4000 żarówek. Prace nad napisem zakończono w połowie 1923 roku i według różnych źródeł odsłonięto go 13 lipca 1923 roku (data ta nie jest jednak w pełni potwierdzona).

Koszt projektu wyniósł 21 000 dolarów (współcześnie około 309 000 dolarów). Początkowo zakładano, że konstrukcja będzie stała w tym miejscu przez dwa lata. Szybko jednak niecodzienna reklama stała się atrakcją turystyczną przyciągającą tłumy turystów. Głównym powodem był rozwój przemysłu filmowego w Hollywood i popularyzacja kina. Gdy Hollywood stało się symbolem kina, napis Hollywoodland stał się symbolem amerykańskiego przemysłu filmowego.

Hollywoodland

Hollywoodland

We wrześniu 1932 roku napis trafił na pierwsze strony gazet w Los Angeles z powodu śmierci aktorki Peg Entwistle. 24-letnia kobieta wspięła się na literę H i popełniła samobójstwo, skacząc z niej w dół urwiska.

Przez lata napis nie był specjalnie konserwowany, a ze względu na łatwy dostęp do niego, często dochodziło do uszkodzeń. W latach 40. uszkodzeniu uległa litera H (co ciekawe uszkodzenie spowodował przypadkowo opiekun terenu, który wjechał swoim Fordem Model A z 1928 roku w napis), a pozostałe litery zaczęły się rozpadać.

Oryginalna konstrukcja napisu Hollywoodland

Oryginalna konstrukcja napisu Hollywoodland

W związku z pogarszającym się stanem napisu, w 1949 roku lokalne władze zainicjowały remont napisu. W jego trakcie usunięto dopisek Land i usunięto oświetlenie (które i tak od kilku lat już nie działało, ponieważ większość żarówek uległa zniszczeniu). Remont kosztujący około 4000 dolarów (współcześnie około 40 tys. dolarów) niestety nie do końca był udany. Nie wymieniono konstrukcji napisu, w związku z czym stan liter cały czas się pogarszał.

Napis Hollywood podczas rekonstrukcji w latach 70.

Napis Hollywood podczas rekonstrukcji w latach 70.

W latach 70. napis został praktycznie w całości zniszczony. Rozpadła się jedna z liter “O”, litera “L” została podpalona i poważnie uszkodzona, a pozostałe litery również ledwo się trzymały. W sierpniu 1978 roku podjęto więc decyzję o wyburzeniu starego napisu i postawieniu na jego miejsce nowego.

Dzięki wsparciu 9 darczyńców, z których każdy przekazał po około 27 700 dolarów (darczyńcami byli – Terrence Donnelly, Giovanni Mazza, Les Kelley, Gene Autry, Hugh Hefner, Andy Williams, Warner Bros. Records, Alice Cooper i Dennis Lidtke) – w sumie ponad 249 tys dolarów (współcześnie około 959 tys. dolarów) udało się odbudować napis.

Napis Hollywood podczas rekonstrukcji w latach 70.

Napis Hollywood podczas rekonstrukcji w latach 70.

Nowe litery, które stoją do dnia dzisiejszego mają 14 m wysokości (są nieco mniejsze od oryginalnych) a ich konstrukcja jest znacznie solidniejsza. Oficjalnie odsłonięcie nowego napisu Hollywood miało miejsce 11 listopada 1978 roku. Po odbudowie, lokalne władze zaczęły zabezpieczać teren wokół napisu, aby nie doprowadzić do jego ponownego zniszczenia.

W kolejnych latach napis Hollywood spotykały różne przygody i spotkania z wandalami oraz różnego rodzaju aktywistami, którzy doraźnie dokonywali przeróbek napisu w różnych celach, zmieniając jego wymowę. Na szczęście akcje te nie doprowadziły do poważniejszych zniszczeń. Napis Hollywood cały czas jest symbolem Los Angeles, a zwłaszcza dzielnicy Hollywood kojarzonej z przemysłem filmowym i gwiazdami kina. Często też występuje w filmach, zwłaszcza katastroficznych, gdzie jest niszczony w efektowny sposób.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.