W najbliższych latach Fińskie Siły Zbrojne wzbogacą się prawdopodobnie w nowe, ciężkie pojazdy wielozadaniowe PMPV MiSu 6×6. Prace nad tymi sześciokołowymi transporterami rozpoczęto w 2015 roku, a w grudniu 2017 roku podjęto decyzję o rozpoczęciu testów, które jeśli zakończą się pozytywnie, doprowadzą do wprowadzenia pojazdu do wyposażenia fińskiej armii.

PMPV MiSu 6×6 to ważący 14 ton sześciokołowy, transporter opancerzony. Pojazd wyposażony jest w 6,7-litrowy silnik diesla firmy Cummins o mocy 285 KM, zapewniający prędkość maksymalną na drogach około 110 km/h. MiSu posiada również dwie śruby pozwalające na poruszanie się w wodzie z prędkością 10-12 km/h.

PMPV MiSu 6x6 (fot. aamulehti.fi)

PMPV MiSu 6×6 (fot. aamulehti.fi)

Najważniejszą cechą pojazdu jest jego podwozie, przystosowane do rozpraszania wybuchów min. Obecnie MiSu nie posiada uzbrojenia (w opcji istnieje możliwość instalacji jednego karabinu maszynowego na dachu) i może przewieźć 10 żołnierzy (plus dwie osoby w szoferce).

Producentem pojazdu jest firma Protolab, a prace nad nim rozpoczęto w 2015 roku. Pierwszy prototyp ukończono już we wrześniu, a w listopadzie 2015 roku miał on na swoim koncie przejechanych 800 km. Przez kolejne dwa lata trwały próby pojazdu, które zaowocowały podjęciem przez fińskie władze decyzji o skierowaniu MiSu na próby wojskowe.

PMPV MiSu 6x6 (fot. aamulehti.fi)

PMPV MiSu 6×6 (fot. aamulehti.fi)

Fińskie Siły Zbrojne zakładają, że testy potrwają od 2018 roku do 2020. W ich trakcie sprawdzone zostaną osiągi, zdolności terenowe pojazdu, oraz przydatność dla sił zbrojnych. Jeśli zakończą się one pozytywnie, MiSu będzie mógł wejść do służby. Firma Protolab zakłada, że będzie w stanie produkować od 50 do 100 pojazdów rocznie (przy pełnej wydajności linii produkcyjnych). Przewidywany koszt pojazdu to niecałe 500 tys. euro bez specjalistycznego wyposażenia.

Podstawowy wariant pojazdu do transport opancerzony, ale docelowo możliwe będzie wykorzystanie podwozia do montażu specjalistycznych zabudów. Prawdopodobnie wyposażenie jak i wygląd pojazdu ulegną jeszcze zmianie, zanim trafi on do uzbrojenia lub do oferty eksportowej.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.