Wśród kilku charakterystycznych punktów w stolicy Węgier, Budapeszcie, bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych jest XIX-wieczna Citadella, czyli twierdza znajdująca się na szczycie Góry Gellerta, z której rozpościera się widok na całe miasto.

Cytadelę na szczycie 235-metrowej Góry Gellerta w Budapeszcie zbudowano w połowie lat 50. XIX wieku. Pomysł budowy twierdzy zrodził się po powstaniu węgierskim z 1848 roku. Stacjonujące w Budapeszcie oddziały austriackie potrzebowały odpowiedniego miejsca do umieszczenia garnizonu, który umożliwiałby kontrolowanie miasta w razie kolejnych powstań. Naturalnym wyborem była Góra Gellerta, z której widać całe miasto.

Cytadela na Górze Gellerta
Cytadela na Górze Gellerta

Projekt cytadeli stworzyli Emmanuel Zitta i Ferenc Kasselik, a budowę nadzorował Julius Jacob von Haynau. Ich dziełem była twierdza w kształcie litery U o długości 220 m i szerokości 60 m. Wyposażono ją początkowo w 60 dział, które były w stanie razić cele w całym mieście, po obu brzegach Dunaju. Prace nad twierdzą rozpoczęto w 1851 roku i zakończono już w czerwcu 1854 roku. Od początku nowa forteca budziła niechęć wśród Węgrów, czego najlepszym wyrazem były żądania jej zburzenia.

W wyniku zawartej w 1867 roku ugody austriacko-węgierskiej umocnienia zostały przekazane władzom miasta, ale garnizon pozostał w cytadeli do 1897 roku. Wydarzenie to upamiętniono poprzez zburzenie części murów, co zmniejszyło wojskowe znaczenie twierdzy. Od tego czasu obiekt wykorzystywano w różnych celach, początkowo jako więzienie, a podczas II wojny światowej obiekt zajął garnizon SS oraz jednostki przeciwlotnicze.

Cytadela na Górze Gellerta (fot. Civertan Grafikai Stúdió)
Cytadela na Górze Gellerta (fot. Civertan Grafikai Stúdió)

Po wojnie twierdza została wykorzystana w celach militarnych jeszcze raz w 1956 roku, gdy podczas tłumienia powstania węgierskiego oddziały radzieckie zajęły Górę Gelerta i wykorzystywały ją do ostrzeliwania celów w mieście. Po zakończeniu walk władze miasta podjęły decyzję o przekształceniu góry i znajdującej się na szczycie twierdzy w muzeum i atrakcję turystyczną.

Usunięto wyposażenie wojskowe, a część zabudowań przekształcono w hotel, restaurację oraz sale wystawowe. Ponadto na górze zbudowano liczne ścieżki i punkty widokowe. Oficjalnie w latach 60. Citadella stała się atrakcją turystyczną i jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Budapeszcie. Co roku odwiedzają ją tysiące turystów. Niegdyś symbol austriackiej okupacji, dzisiaj jest jedną z ikon stolicy Węgier. Jako ciekawostkę warto dodać, że cytadelę wykorzystano w filmie Spectral, gdzie schronili się żołnierze i mieszkańcy miasta pod koniec filmu.

Cytadela na Górze Gellerta (fot. itinari.com)
Cytadela na Górze Gellerta (fot. itinari.com)

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.