Zbudowany w 1933 roku tunel Sint-Annatunnel w Antwerpii współcześnie jest wyróżnia się przede wszystkim charakterystycznym wykończeniem 572-metrowego tunelu oraz oryginalnymi, drewnianymi schodami ruchomymi.

Prace nad tunelem rozpoczęto 28 czerwca 1931 roku. Miał on połączyć centrum miasta z dzielnicą Linkeroever, przebiegając pod rzeką Skalda. Przed jego powstaniem jedynym sposobem na w miarę szybkie dostanie się na drugi brzeg rzeki był prom. Co ciekawe, pierwsze plany budowy mostu lub tunelu w tym miejscu pojawiły się już w 1874 roku. Mimo podejmowanych prób, nie udało się doprowadzić żadnego z wcześniejszych projektów do realizacji.

Prace nad tunelem o długości 572,28 m i średnicy 4,22 m zakończono 14 sierpnia 1933 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce 10 września 1933 roku. Znajduje się on na głębokości 31,57 m.

Podczas II wojny światowej tunel uległ uszkodzeniu, a jedno z wejść zostało całkowicie zniszczone. Prace remontowe trwały do 1949 roku. Od początku istnienia tunelu, aż do 31 lipca 1958 roku za przejście przez niego pobierana była opłata. W latach 1992-1993 przeprowadzono kapitalny remont tunelu, a w 1997 roku wpisano go do rejestru zabytków.

Sint-Annatunnel (fot. theladytravels.com)
Sint-Annatunnel (fot. theladytravels.com)

Obecnie, aby zejść do tunelu można skorzystać z windy lub oryginalnych, drewnianych ruchomych schodów. Tym co dodatkowo wyróżnia tunel są jego monotonne i wyłożone płytkami ściany, na których w części w której znajdują się schody ruchome wiszą plansze reklamowe w drewnianych ramach, natomiast w samym tunelu ściany są całkowicie pozbawione reklam.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.