Kamienna zapora Pilchowice na Bobrze jest drugą co do wielkości oraz wieku zaporą w Polsce. Zbudowana w 1912 roku miała pomóc w zmniejszeniu skutków powodzi, jakie nawiedzały regularnie Dolny Śląsk.

Pod koniec XIX wieku rejon Jeleniej Góry nawiedziły liczne powodzie. Lokalne władze uznały wówczas, że należy uregulować nurt rzeki Bóbr. Pracami kierował profesor Otto Intze, który zaprojektował zespół sztucznych jezior i zapór, które umożliwiły regulowanie rzeki. Prace nad zaporami rozpoczęto na początku XX wieku. Jedną z zbudowanych wówczas konstrukcji jest kamienna Zapora Pilchowice.

Zapora Pilchowice (fot. yolent)

Zapora Pilchowice (fot. yolent)

Decyzję o jej budowie podjęto 3 lipca 1900 roku, pierwsze prace konstrukcyjne rozpoczęto w 1902 roku, a w 1904 roku zbudowano kanał, który pozwolił na osuszenie rzeki w rejonie budowy, dzięki czemu możliwe było rozpoczęcie prac budowlanych. Kamień węgielny pod zaporę wmurowano 20 czerwca 1908 roku, a wszystkie prace ukończono oficjalnie 16 listopada 1912 roku. W ceremonii otwarcia zapory uczestniczył sam cesarz Wilhelm II.

Zaprojektowana przez profesora Otto Intze i dr. Curta Bachmanna zapora ma 69 m wysokości i została zbudowana z kamieni, łączonych betonem. Prace budowlane prowadziła firma B. Liebold & Co. AG, a kierownikiem budowy był Alberto Cucchiero. Długość korony zapory wynosi 240 m, szerokość 7,5 m, a podstawa ma 50 m grubości.

Zapora Pilchowice (fot. Kacper Malina)

Zapora Pilchowice (fot. Kacper Malina)

U podstawy zapory zbudowano elektrownię wodną wyposażoną początkowo w turbiny wodne systemu Francisa oraz Kaplana firmy J.M. Voith i prądnice Siemensa i AEG. Po licznych modernizacjach (ostatnia miała miejsce w 2013 roku) moc elektrowni wynosi 13,364 MW, uzyskiwane z sześciu zespołów turbin.

Zapora Pilchowice jest uważana za jedną z najbardziej malowniczych w Polsce. Utworzony przy niej zbiornik Pilchowicki ma powierzchnię 240 ha i pojemność 50 mln m³ wody. Z korony zapory rozciąga się piękny widok na zalew i otaczające go lasy. Sporo zdjęć zapory i jej okolic można znaleźć w tym artykule – Jezioro Pilchowickie.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

 • Grand Slam na 9 nalotów, dwa razy został użyty przeciwko bunkrom dla okrętów podwodnych, raz przeciwko stanowiskom artylerii, a pozostałe naloty były na wiadukty i węzły komunikacyjne – jutro będzie tekst 😉

  Co do Tallboya, to liczba nalotów była większa i faktycznie tu było więcej nalotów na umocnienia wszelkiego rodzaju.

 • Jakub Thomas

  To fakt, tematy obszerne. Grand Slam i Tallboy weszły do użytku przy niszczeniu fortyfikacji we Francji po kilku wypadkach z samolotami – bombami.

 • Każdy z tych tematów pasuje na samodzielny artykuł, zwłaszcza, że bomb kierowanych i wspomaganych rakietowo podczas I wojny światowej kilka było, więc nie warto wrzucać wszystkiego do jednego worka (a przede wszystkim łatwiej opisywać każdy z tematów oddzielnie 😉 ). Przy czym schrony niszczone były Tallboyami głównie, ale dla nich szykuję też oddzielny artykuł (to już kwestie logistyczne 😉 )

 • Jakub Thomas

  Przy Grand Slamie i schronach Pas de Calais przydałoby się wspomnieć o bombach lotniczych kierowanych radiowo i tragicznej śmierci członka rodu Kennedy przy okazji naprowadzania bomby na cel.

 • Cyferki są odpowiednie, tylko przecinek uciekł 😉

 • Przemek Szewców

  Moc 13 364MW??? Cos za dużo tych cyferek jak na elektrownię wodną…

 • Dzięki za sugestie! Operacja Chastise i skaczące bomby właśnie trafiła na listę, wraz z Grand Slamem. Co do Aleksandrii, nie znam tematu, więc muszę poszperać czy pasuje to do nas. A jeśli chodzi o sir Adriana Carton de Wiart, przyjdzie i na niego czas 🙂

 • Jakub Thomas

  Co widzę taką elektrownię i zaporę to w uszach słyszę muzykę Michaela Kamena i przypomina mi się misja z Call of Duty 2 i przygotowania do zniszczenia zapory Eder.
  Przy okazji przydałby się artykuł o słynnym dywizjonie „Dam Busters” i innych tego typu jednostkach specjalizujących się w zadaniach nietypowych.
  Albo artykuł o fortelu brytyjskich iluzjonistow np. w czasie obrony Aleksandrii przed nalotami.
  Albo o człowieku hardkorze, którego Michał Milowicz parafrazując wypowiedź jego postaci z Chłopaki nie płaczą nazwałby Robocopem – sir Adrian Carton de Wiart.

Google+