Na wybrzeżu niedaleko Hout Bay, na południe od Cape Town w RPA znaleźć można nietypowy wrak barki-pływającego dźwigu BOS 400. Niegdyś jeden z najpotężniejszych pływających dźwigów w tej części Afryki, a dzisiaj zardzewiała konstrukcja, która od 1994 roku powoli znika pod wodą.
BOS 400 to francuska barka-pływający dźwig o długości 100 m i wyporności 12 193 ton, przystosowana głównie do podnoszenia ciężkich rur. W 1994 roku wykorzystywano ją w Point-Noire w Republice Kongo, po czym w czerwcu podjęto decyzję o przeholowaniu jej do Cape Town. Ze względu na brak napędu, BOS 400 musiał zostać przeholowany do celu.

W tym celu ściągnięto rosyjski (ale zbudowany w Polsce w 1987 roku) holownik Tigr, który miał przeholować barkę. Podczas rejsu okazało się, że przy niesprzyjających warunkach na morzu, jednostka ma niewystarczającą moc do tego zadania, w związku z czym wezwano pomoc z Cape Town, w postaci dwóch kolejnych holowników. Podjęto kilka bezskutecznych prób podpięcia lin, po czym doszło do zerwania liny z Tigra.
Dryfująca barka zaczęła być znoszona w kierunku brzegu, w związku z czym ewakuowano całą, 14-osobową załogę, a BOS 400 uderzył 26 czerwca 1994 roku o skały niedaleko miejscowości Hout Bay na południe od Cape Town. Uderzenie było na tyle duże, że barka została poważnie uszkodzona, a jej rufa zaklinowała się na skałach.

W ciągu kolejnych miesięcy podjęto kilka prób uwolnienia barki, która w owym czasie była jednym z najpotężniejszych pływających dźwigów tej części Afryki, ale ostatecznie uznano, że uszkodzenia są zbyt duże i spisano ją na straty. Wrak pozostawiono własnemu losowi, natomiast holownik Tigr pozostawiono w Cape Town, gdzie bezczynnie czekał do 2000 roku.
Targany falami wrak BOS 400 powoli niszczeje, a jego kolejne fragmenty w ciągu ostatnich lat odpadły i zatonęły. Mimo to znaczna część konstrukcji jest cały czas widoczna nad powierzchnią i przyciąga wielu śmiałków, których próbują ją obejrzeć z bliska (co jest bardzo niebezpieczne, ale jak widać po filmie na końcu tekstu nie niemożliwe). Jest to również popularne miejsce do nurkowania.
