W liczącej około 16 700 mieszkańców niewielkiej miejscowości Mineral Wells w Teksasie znajduje się olbrzymi opuszczony hotel, zbudowany w 1929 roku. W swoim czasie Baker Hotel był jednym z najbardziej luksusowych i nowoczesnych kurortów w Teksasie, jednak wraz z rozwojem medycyny szybko przestał przyciągać turystów.

Mineral Wells, jak sama nazwa wskazuje było niegdyś niewielkim, liczącym około 6000 mieszkańców  (w 1929 roku) uzdrowiskiem słynącym z źródła mineralnego, znajdującego się obok miasta. Uzdrowisko przyciągało licznych turystów już w latach 20., jednak w praktyce nie przekładało się to na zwiększenie dochodu miasta. W związku z tym, w 1922 roku grupa mieszkańców postanowiła zebrać 150 000 dolarów, aby utworzyć spółkę, która miała zbudować olbrzymi hotel.

Baker Hotel (fot. Rhett Landry)
Baker Hotel (fot. Rhett Landry)

Aby zbudować tak duży hotel potrzebne były jednak znacznie większe środki, w związku z czym zaangażowano w projekt teksańskiego biznesmena i właściciela licznych hotel, Theodora Brashera Bakera. Zlecił on architektowi, Wyattowi C. Hedrickowi zaprojektowanie hotelu na 450 pokoi. Początkowo projekt wzorowany był na Arlington Hotel w Hot Springs, jednak w 1926 roku, krótko po rozpoczęciu prac projekt zmieniono, dodając basen olimpijski.

Ostatecznie budowę Baker Hotel zakończono w po trzech latach budowy, a otwarcie miało miejsce 9 listopada 1929 roku. Koszt prac wyniósł 1,2 mln dolarów (współcześnie około 17,2 mln dolarów). Hotel dysponował 450 pokojami i mógł pomieścić 2500 gości. Do każdego z pokoi doprowadzono wodę z źródła. Wśród licznych innowacji, jakie wprowadzono w hotelu warto wspomnieć o oświetleniu i klimatyzacji (początkowo składającej się z wentylatorów, a w latach 40.  zamienionych na typową klimatyzację) sterowanych przez zamki w drzwiach – po wejściu do pokoju system uruchamiał się, a po wyjściu automatycznie wyłączał.

Baker Hotel (fot. BrianElectro35)
Baker Hotel (fot. BrianElectro35)

Hotel przyciągał tysiące turystów, mimo problemów gospodarczych jakie nawiedziły Stany Zjednoczone (Wielki Kryzys 1929 roku), jednak w 1934 roku Theodor Baker z powodu problemów finansowych i bankructwa jego firmy został zmuszony do sprzedaży obiektu swojemu bratankowi, Earlowi Bakerowi. Były to jednak ostatnie lata prosperity, ponieważ pod koniec lat 30. wraz z rozwojem medycyny lekarze przestali zachęcać pacjentów do korzystania z wód mineralnych.

Sytuacja zmieniła się na krótko podczas II wojny światowej wraz z utworzeniem w pobliżu Mineral Wells bazy wojskowej Fort Wolters. W hotelu zaczęli wówczas mieszkać żołnierze oraz ich rodziny. Po zakończeniu wojny i likwidacji bazy miasteczko jak i hotel zaczęły podupadać. W związku z tym, 30 kwietnia 1963 roku Earl Baker postanowił zamknąć hotel.

Baker Hotel (fot. Jessica Ellis)
Baker Hotel (fot. Jessica Ellis)

W 1965 roku za sprawą kilku inwestorów hotel wznowił operacje, ale po śmierci Earla Bakera w 1967 roku biznes zaczął ponownie podupadać. Ostatecznie w 1972 roku Baker Hotel został zamknięty na dobre. Od tego czasu olbrzymi budynek stoi pusty i powoli niszczeje. Podejmowano wiele prób ratowania niegdyś słynnego hotelu, ale nie przyniosły one większych rezultatów. Obecnie, od 2014 roku podejmowane są kolejne próby wyremontowania hotelu, choćby po to, aby zabezpieczyć go przed kompletnym zniszczeniem. Koszt prac remontowych potrzebnych do zabezpieczenia i ewentualnego uruchomienia hotelu szacowano na… 56 mln dolarów.

W 2019 roku udało się rozpocząć prace, które wyceniono na 65 mln dolarów. Według planów, z 450 pokoi zamierzano zrobić 165 pokoi (poprzez łączenie pomieszczeń). Cały hotel miał natomiast przekształcić się w luksusowe Spa. Pierwotnie otwarcie miało mieć miejsce pod koniec 2022 roku, ale obecnie zostało przesunięte na 2026 rok.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.