We współczesnej energetyce coraz częstszym zjawiskiem z jakim można się spotkać jest fotowoltaika. Fotowoltaika jest to stosunkowo nowy sposób wytwarzania tzw. „zielonej energii”, gdzie podstawowym elementem jest instalacja fotowoltaiczna. Owa instalacja składa się z kolei z ogniwo fotowoltaiczne. Warto zatem wiedzieć czym jest ogniwo fotowoltaiczne, z czego jest zbudowane oraz w jaki sposób bierze udział w wytwarzaniu energii.

Czym jest ogniwo fotowoltaiczne?

W oparciu o definicję ogniwo fotowoltaiczne jest to układ, dzięki któremu można produkować energię elektryczną. Prąd elektryczny powstaje w wyniku zjawiska fotoelektrycznego, które powstaje przez padające promienie światła słonecznego. Warto również wiedzieć, że tego typu ogniwa fotowoltaiczne mają strukturę półprzewodnikową, dzięki czemu prąd może swobodnie powstawać.

Powstawanie prądu elektrycznego w ogniwach fotowoltaicznych jest możliwe dzięki temu, iż światło słoneczne (inaczej promieniowanie elektromagnetyczne) działa na ciało stałe jakim jest powierzchnia ogniwa. Owo oddziaływanie sprawia, iż powstaje siła elektromotoryczna, która jest powoduje z kolei przepływ prądu w obwodzie. Przepływ prądu jest możliwy dzięki złączom półprzewodnikowym, które nazywane są potocznie ogniwami fotowoltaicznymi.

Z czego zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne?

Podstawowym składnikiem używanym do budowy ogniw fotowoltaicznych jest krzem, a dokładnie – krzem monokrystaliczny, polikrystaliczny czy też amorficzny. Dzięki zastosowaniu krzemu można w prosty sposób zmienić energię, jakie wywołuje promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Należy wiedzieć, iż największą sprawność w zmianie energii promieniowania na energię elektryczną wykazuje krzem monokrystaliczny. Tego typu ogniwa są wykorzystywane w miejscach, gdzie powierzchnia do ułożenia paneli fotowoltaicznych jest stosunkowo mała. Więcej o budowie ogniwa fotowoltaicznego dowiesz się na stronie columbusenergy.pl

Ogniwo fotowoltaiczne

Jakie są zalety wykorzystania ogniw fotowoltaicznych?

Wykorzystanie ogni fotowoltaicznych w produkcji paneli niesie ze sobą wiele korzyści, które są dostrzegalne przez wiele lat. Do zalet wykorzystania ogniw fotowoltaicznych można zaliczyć:

  • Darmowy prąd pochodzący z energii ze słońca – raz zamontowane panele fotowoltaiczne wystarczą by zaspokoić potrzeb energetyczne danego gospodarstwa domowego. Jednorazowa inwestycja sprawi, iż nie ma konieczności ponoszenia stałych comiesięcznych kosztów związanych z produkcją oraz dystrybucją energii elektrycznej;
  • Długi okres gwarancji wytwarzania energii elektrycznej – według większości producentów ogniw fotowoltaicznych panele wykonane z wysokiej jakości krzemu wystarczają do produkcji energii nawet na 25 lat;
  • Bezobsługowy charakter ogniw fotowoltaicznych – dodatkowo warto zdawać sobie sprawę, iż ogniwa fotowoltaiczne nie wymagają praktycznie żadnej ingerencji od momentu ich zainstalowania. Nie trzeba ich często wymieniać, a naprawy zdarzają się tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Gdzie najczęściej stosuje się ogniwa fotowoltaiczne?

Najbardziej podstawowe wersje ogniw fotowoltaicznych są powszechnie stosowane w życiu codziennym wielu osób. Coraz bardziej modne staje się ich zastosowanie na dachach domów jednorodzinnych lub w blokach w nowoczesnym budownictwie. Dzięki temu można zapewnić sobie łatwy i tani dostęp do energii.

Co więcej ogniwa fotowoltaiczne wykorzystywane są do budowy nowych typów kalkulatorów, zegarków, radioodbiorników, a nawet niektórych zabawek. Tak szerokie zastosowanie ogniw fotowoltaicznych w tych urządzeniach jest umotywowane faktem, iż inne źródła ładowania tych urządzeń drastycznie podnoszą koszty używania energii elektrycznej. Z tego też powodu równie często rolnicy wykorzystują ogniwa fotowoltaiczne do wytwarzania energii dla pomp wodnych, obory lub suszarni.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.