Nasze społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome zagrożeń wynikających z zanieczyszczania środowiska czy eksploatacji surowców nieodnawialnych. Jeśli chcemy zadbać o naszą planetę, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, w jaki sposób produkcja energii bezpośrednio ze słońca wpływa na środowisko naturalne. Jak bardzo możemy przyczynić się do jego ochrony, korzystając z odnawialnych źródeł energii? Wyjaśniamy.
Czym są fotowoltaika i OZE?
Fotowoltaika to proces polegający na wytwarzaniu energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Jest to świetny sposób na produkcję darmowego prądu, który można na bieżąco wykorzystywać na potrzeby gospodarstwa domowego do zasilania urządzeń, a w przypadku nadwyżki sprzedawać do sieci czy magazynować. Odnawialne źródła energii (w skrócie OZE) to powtarzalne procesy zachodzące w przyrodzie, które mogą być wykorzystane przez nowoczesne urządzenia do tego, aby pozyskać prąd w sposób czysty i bezpieczny dla środowiska. W ten koncept wpisuje się typowa instalacja fotowoltaiczna.
Istnieje kilka rodzajów OZE. Jest to między innymi energia wodna, wiatru, geotermalna oraz słoneczna. Korzystając z odnawialnych źródeł energii, nie płacimy za surowce – są one ogólnodostępne, wystarczy tylko po nie sięgnąć. Z punktu widzenia ochrony środowiska za pomocą ekologicznych sposobów wytwarzania energii możemy też sprawić, że powietrze w naszej okolicy będzie czystsze, co bezpośrednio wpłynie na komfort życia oraz zdrowie mieszkańców. Tym samym coraz większą wagę przywiązuje się do tego, aby rezygnować z przestarzałych sposobów wytwarzania ciepła oraz zmniejszać udział elektrowni węglowych w produkcji energii elektrycznej.
Fotowoltaika a ekologia
Naukowcy są zgodni co do tego, że przejście na ekologiczne sposoby wytwarzania energii może nie tylko poprawić jakość powietrza, ale również opóźnić negatywne zmiany klimatyczne. Obecnie do produkcji prądu używa się głównie elektrowni węglowych, które w znacznym stopniu zanieczyszczają atmosferę. Zapotrzebowanie na energię jest ogromne, więc nic dziwnego, że nieustannie istnieje potrzeba budowy nowych zakładów. Sporo mówi się także o tym, że aby walczyć skutecznie z globalnym ociepleniem, potrzebna jest współpraca wszystkich – zarówno konsumentów energii, jak i wielkich firm, które zajmują się produkcją prądu. Właściciele domów jednorodzinnych mogą produkować energię na własne potrzeby w sposób ekologiczny za pomocą paneli fotowoltaicznych. Tym samym zmniejsza się zapotrzebowanie na prąd wyprodukowany innymi metodami.
Warto także zauważyć, że panele PV są całkowicie bezemisyjne. Moduły podczas pracy nie wytwarzają dwutlenku węgla ani innych szkodliwych dla środowiska substancji. Coraz nowocześniejsze metody produkcji urządzeń używanych w fotowoltaice sprzyjają także temu, że do atmosfery nie przedostają się niebezpieczne gazy i substancje toksyczne.
Ekologiczne panele fotowoltaiczne – o czym pamiętać?
Jeśli chcemy zbudować instalację fotowoltaiczną, która będzie całkowicie ekologiczna, to należy zwrócić szczególną uwagę na aktualne zapotrzebowanie energetyczne budynku. Kiedy dokonamy prawidłowych wyliczeń (np. z pomocą specjalistów od fotowoltaiki), to w trakcie jej działania nie będziemy musieli w dużym stopniu wykorzystywać kosztownego prądu z ogólnodostępnej sieci elektrycznej. W tym przypadku należy brać pod uwagę to, jakie przedmioty potrzebują cyklicznego zasilania w domu. Mowa tutaj między innymi o lodówce, regularnie używanej pralce, zmywarce i pozostałych sprzętach elektrycznych. W taki sposób możliwe jest precyzyjne wyliczenie potrzebnej nam mocy. Na podstawie tych danych można następnie oszacować potrzebną moc, a co za tym idzie, ilość paneli odpowiadającą naszym zapotrzebowaniom. Oczywiście musimy zastanowić się także nad innymi ważnymi kwestiami, takimi jak rodzaj paneli czy potencjalne miejsca, w których możliwe jest ich zamontowanie.
Jeśli chcemy być ekologiczni i efektywnie przyczynić się do ochrony środowiska, to najprostszym sposobem jest aktywne korzystanie odnawialnych źródeł energii. Jednym z najpopularniejszych obecnie sposobów, a do tego opłacalnych ekonomicznie, jest zamiana energii słonecznej na darmowy prąd, czyli właśnie fotowoltaika.
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.