Montaż i zakup paneli fotowoltaicznych to kosztowna inwestycja, która wiąże się z wydatkami rzędu dziesiątek tysięcy złotych. Instalacja ma wysoką wartość, więc warto rozważyć jej ubezpieczenie. Na jakich zasadach działa ubezpieczenie paneli słonecznych? Ile kosztuje? Czym się kierować przy jego wyborze? Odpowiedzi na te pytania poszukujemy w poniższym artykule.

Jak działa ubezpieczenie fotowoltaiki i dlaczego warto je mieć

Polski rynek fotowoltaiki należy do najdynamiczniej rosnących i zarazem największych w całej Unii Europejskiej. Liczba zamontowanych instalacji słonecznych sukcesywnie rośnie z roku na rok – Polacy doceniają wynikające z nich korzyści, w tym przede wszystkim o wiele niższe rachunki za prąd, trwałość oraz bezobsługowe i ekologiczne działanie. Rzeczywiście, trudno zaprzeczyć tym zaletom, jednak trzeba pamiętać, że fotowoltaika jest relatywnie droga – zwykle kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych – a do tego narażona na potencjalnie szkodliwe oddziaływanie czynników zewnętrznych. Aby się nimi nie martwić, warto zatem pomyśleć o ubezpieczeniu instalacji solarnej.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Rynek ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i nie inaczej jest w przypadku właścicieli fotowoltaiki. Zainteresowanie ochroną ubezpieczeniową paneli słonecznych sprawia, że towarzystwa przygotowały szeroki wybór ofert polis, których celem jest zabezpieczenie interesów właściciela na wypadek różnego rodzaju szkód mogących doprowadzić do uszkodzenia czy zniszczenia modułów solarnych. Sprawdźmy zatem, jaką konkretnie ochronę zapewniają dostępne w sprzedaży produkty ubezpieczeniowe.

Na wstępie należy zaznaczyć, że polisa dla instalacji fotowoltaicznej znajduje się w sprzedaży tylko w niektórych towarzystwach. Podczas gdy standardowe produkty dla nieruchomości sprawdzisz w rankingu ubezpieczeń mieszkania i domu, poszukiwanie polisy dla paneli słonecznych trzeba przeprowadzić ręcznie, tzn. znajdując w Internecie odpowiednie propozycje i przeglądając ich zakres. Niezależnie od tego, na którą z nich się zdecydujesz, co do zasady możesz liczyć na podobne warunki. Czego zatem należy oczekiwać od tego rodzaju produktów?

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Polisa dla instalacji fotowoltaicznej obejmuje ryzyka wynikające z:

  • czynników atmosferycznych – opady gradu, uderzenia pioruna, pożary, powodzie, huragany i inne zniszczenia powstające w rezultacie wpływu sił natury,
  • działania osób trzecich – zniszczeń mogą dokonać wandale, a złodzieje ukraść instalację lub jej poszczególne elementy, dlatego warto jednocześnie mieć wykupione ubezpieczenie domu,
  • nieprawidłowości w działaniu sieci elektrycznej, które mogą prowadzić do uszkodzeń paneli fotowoltaicznych.

W zależności od wybranego rodzaju ubezpieczenia poszczególne ryzyka mogą być ściśle określone lub nienazwane – wówczas mowa o polisie all risks, która pozwala na uzyskanie odszkodowania bez względu na przyczynę szkody, o ile tylko nie znajduje się ona w katalogu wykluczeń. Właśnie wykluczenia z odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego, czyli sytuacje, w których firma ma prawo do odmowy wypłaty odszkodowania, powinny Cię w szczególności zainteresować przy wyborze oferty. Dokładnie przejrzyj ich zawartość i upewnij się, że brakuje wśród nich wysoce prawdopodobnych sytuacji, które mogą się przydarzyć.

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych

Ile kosztuje taka polisa? Podobnie jak np. ubezpieczenie domu letniskowego i każdej innej nieruchomości, cena jest ustalana indywidualnie i zależy przede wszystkim od zakresu ochrony oraz sumy ubezpieczeniowej, czyli de facto od wartości instalacji fotowoltaicznej. Nie jest to jednak droga polisa – roczna składka wynosi bowiem nie więcej niż kilkaset złotych, a przeważnie nie przekracza 500 zł.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.