Rynek e-commerce rozwija się w bardzo szybkim tempie. Wraz z nim ewolucji ulegają wszystkie zasilające go procesy. Widać to doskonale po systemach płatności, które na przestrzeni zaledwie kilku lat przeszły od tradycyjnych przelewów do płatności natychmiastowych. O ile dziś to właśnie one są na topie, na horyzoncie widać już tak zwane płatności biometryczne. Czym one jednak tak właściwie są i jakie są ich zalety? Temu właśnie poświęcimy nasz dzisiejszy wpis.

Jak działają płatności biometryczne?

Zasada działania płatności biometrycznych jest oczywiście ściśle związana z biometrią, a zatem nauką określającą właściwości oraz cechy ludzi i zwierząt, badającą zmienność organizmów oraz te ich cechy, które pozwalają na identyfikację konkretnego osobnika. W dzisiejszym świecie jest ona kojarzona przede wszystkim z weryfikacją tożsamości – zwłaszcza w aplikacjach mobilnych. W nowoczesnych smartfonach nie dziwi odblokowywanie ekranu twarzą czy odciskiem palca. Na analogicznym mechanizmie działają płatności biometryczne i wykorzystują te unikalne cechy do autoryzowania transakcji bezgotówkowych.

Odciski palców w płatnościach

Odciski palców są stosowane w branży IT najdłużej ze wszystkich innych metod łączących świat technologii z biometrią. Dziś czytnik odcisków obecny jest w praktycznie każdym smartfonie i stanowi najchętniej wybierany sposób uwierzytelniania transakcji bankowych. Stosuje się go również do logowania – na przykład w mediach społecznościowych. Technologia stojąca za nimi pozwala urządzeniu zeskanować linie papilarne dowolnego palca, zapisać je w bazie, a następnie, z bezbłędną precyzją,  weryfikować zgodność. Tak też funkcjonują płatności przeprowadzane za ich pośrednictwem.

Płatności biometryczne – na czym polegają te rozwiązania?

Technologie rozpoznawania twarzy

Naturalnym krokiem naprzód od odcisku palca wydaje się być skan twarzy, również chętnie stosowany w nowoczesnych telefonach. Tutaj warto przyjrzeć się technologii FacePay, która pozwala na dokonywanie płatności za pośrednictwem systemu rozpoznającego rysy twarzy. W jej przypadku konieczne jest zeskanowanie twarzy przy pomocy specjalnej kamery. Na podstawie takiego skanu dokonywana jest późniejsza autoryzacja.

Inne formy identyfikacji biometrycznej

Technologia identyfikacji biometrycznej jest stale rozwijana, a dziś poza najpopularniejszymi w Polsce (a wspomnianymi wyżej) sposobami na płatności biometryczne istnieje również kilka innych. Popularności nabiera na przykład usługa Amazon One, która pozwala na zeskanowanie dłoni – nie tylko właśnie do płatności, ale i chociażby do potwierdzania tożsamości. Działa podobnie do odcisków palca. Z tym, że do działania wykorzystuje całą dłoń.

W Polsce istnieje też usługa PayEye. To rozwiązanie bazuje na skanach tęczówki oka. Płacenie tego typu wymaga wcześniejszego utworzenia wzorca biometrycznego. Oferuje jednak najwyższy możliwy (obecnie znany) poziom bezpieczeństwa.

Zalety płatności biometrycznych

O tym, że płatności biometryczne stanowią pewien kierunek w rozwoju rynku e-commerce nie trzeba nikomu mówić. Ich stale rosnąca popularność poparta jest nie tylko faktem, że są one nowinką technologiczną, ale przede wszystkim korzyściami płynącymi z ich stosowania. Te najważniejsze przedstawiamy poniżej.

Płatności biometryczne – na czym polegają te rozwiązania?

Bezpieczeństwo

Podczas gdy praktycznie każdą inną metodę płatności można „oszukać”, płatności biometryczne odznaczają się zdecydowanie najwyższym poziomem bezpieczeństwa. Bazują w końcu na cechach unikalnych dla każdego człowieka .

Szybkość transakcji

Płatności biometryczne umożliwiają błyskawiczną realizację transakcji. Zwłaszcza jeśli są one powiązane technologicznie z systemami płatności natychmiastowych. Przelewy natychmiastowe oferuje w Polsce firma Autopay, udowadniając, że możliwe jest przekazywanie środków na linii nadawca-odbiorca bez jakichkolwiek opóźnień.

Uproszczony proces płatności

Niepodważalnym atutem płatności tego typu jest wygoda ich stosowania. Kłopotliwe wpisywanie numeru karty czy logowanie do banku zastępowane jest tu dotykiem lub nawet spojrzeniem. To czyni też te płatności dostępnymi  także dla osób starszych, nie do końca zaznajomionych z działaniem nowoczesnych systemów płatności.


Discover more from SmartAge.pl

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.