Gdy otrzymujesz list z informacją o nałożonej na Ciebie karze za niedopełnienie obowiązku wykupienia komunikacyjnego ubezpieczenia OC, zdenerwowanie jest zrozumiałe. Jeśli zastanawiasz się, czy i jakie istnieje wyjście z tej sytuacji, zapoznaj się z poradami zawartymi w poniższym artykule.

OC – ubezpieczenie obowiązkowe

Zacznijmy od podstawowej kwestii, która dotyczy aktualnych przepisów. Zgodnie z zapisami ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, właściciele pojazdów mechanicznych zarejestrowanych w Polsce są zobligowani do wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej. OC, bo tak się w skrócie ją nazywa, sprawia, że sprawca stłuczki, kolizji czy wypadku nie musi płacić za wyrządzone przez siebie szkody, ponieważ pokrywa je towarzystwo ubezpieczeniowe. Dzięki temu każdy poszkodowany może liczyć na rekompensatę z tytułu poniesionych strat, nawet jeśli sprawca osobiście nie dysponuje odpowiednią kwotą. Właśnie po to, aby uniemożliwić niewypłacalność gorzej sytuowanych kierowców, wprowadzono obowiązek wykupienia OC – oferty tego ubezpieczenia znajdziesz i porównasz na stronie najtaniejuagenta.pl.

Brak OC - jak uniknąć kary

Wysokie kary za brak OC

Skoro istnieje obowiązek wykupienia polisy od odpowiedzialności cywilnej, muszą być też przewidziane w prawie stosowne kary za jego brak. I rzeczywiście tak jest, a grzywny są bardzo wysokie – znacznie wyższe niż koszt samego OC. Ich wysokość zależy natomiast od rodzaju pojazdu i liczby dni, w trakcie których pozostawał bez ubezpieczenia. Przykładowo, w 2022 r. właściciel samochodu osobowego, który przez 3 dni był pozbawiony obowiązkowej polisy, musi się liczyć z karą aż 3010 zł. Jeżeli przerwa w ciągłości OC wynosi zaś więcej niż 14 dni, grzywna podwyższa się aż dwukrotnie – do 6020 zł. Przeczytaj więcej na ten temat i dowiedz się, jaka kara za brak OC obowiązuje w danym przypadku.

Wykrycie braku OC możliwe zdalnie, bez kontroli drogowej

Być może teraz sobie myślisz, że wysokość kar nie ma znaczenia, skoro od kilku lat omijają Cię kontrole drogowe? Przecież jeśli nikt fizycznie nie sprawdzi, czy Twoje auto jest objęte ubezpieczeniem, to nie grozi Ci żadna grzywna. Czy rzeczywiście? Owszem, tak było jeszcze kilkanaście lat temu, jednak obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Otóż dzisiaj do nałożenia kary za brak OC kontrola drogowa jest niepotrzebna, ponieważ nieubezpieczone auta są automatycznie wykrywane przez system, a ten wysyła stosowną informację do urzędników, po czym kara zostaje nałożona. W praktyce uciec więc przed nią się nie da, a już na pewno nie warto ryzykować, bo po prostu kary są znacznie bardziej dotkliwe niż sam koszt polisy. Pamiętaj o tym również po nabyciu nowego auta – dowiedz się więcej, co się dzieje z OC po kupnie samochodu.

Brak OC - jak uniknąć kary

Sposoby na uniknięcie kary za brak OC

Spójrzmy prawdzie w oczy: jeżeli otrzymasz karę za brak obowiązkowego ubezpieczenia, bo rzeczywiście Twoje auto było bądź jest go pozbawione przez jakiś czas, trudno będzie Ci się od niej wymigać. Jedyne rozwiązanie to napisanie odwołania, w którym logicznie uargumentujesz niedopełnienie obowiązku i udowodnisz, że wynikał on nie z chciwości, lecz trudnej sytuacji życiowej. Jeżeli więc zabrakło Ci pieniędzy na wykupienie na czas OC np. ze względu na chorobę, problemy finansowe, utratę pracy albo inną trudną życiowo przyczynę, wspomnij o tym w odwołaniu. Nikt jednak nie może dać gwarancji, że przyniesie ono skutek, nawet jeśli zostanie uargumentowane w logiczny i wiarygodny sposób.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.