Gdy do miast zawitały utwardzone drogi z betonu i asfaltu zamiast żwiru i bruku, pojawiła się potrzeba czyszczenia ulic. Nowe, gładkie drogi ułatwiały utrzymanie porządku, ale aby nie zatrudniać armii zamiataczy, potrzebne były specjalne pojazdy do czyszczenia ulic – ang. Auto street cleaner. Bardzo ciekawe pojazdy wykorzystywano w Nowym Jorku w pierwszych latach XX wieku.

Jeden z pojazdów o wyjątkowo “wyszukanej” nazwie Sweeper wygląda na typową zamiatarkę. Wiadomo, że zdjęcie pojazdu zrobiono między 1907 a 1913 rokiem.

Drugi pojazd zbudował Magnus Butler. Zdjęcia dziwoląga zrobiono między 1910 a 1915 rokiem w Nowym Jorku. Pojazd wygląda na coś w rodzaju śmieciarki.

Oba pojazdy wyróżniają się nietypowym wyglądem i dobrze widocznym na zdjęciach napędem łańcuchowym. Niestety poza zdjęciami nie zachowało się zbyt wiele informacji na temat obu pojazdów.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.