W Nowym Jorku przy 185 Bowery Street rozpoczęto kolejny etap budowy nowoczesnego, modułowego hotelu. Inwestycja byłaby jedną z wielu, gdyby nie drobny szczegół. 20-piętrowy hotel z 300 pokojami budowany jest z gotowych modułów, które powstają w Polsce, a następnie są przewożone do USA.

Hotel przy 185 Bowery Street w Nowym Jorku należy do holenderskiej  firmy CitizenM, specjalizującej się w budowie tzw. boutiquowych hoteli. Charakteryzują się one ogólnie niewielkimi rozmiarami i często modułową konstrukcją, dzięki czemu ich budowa jest znacznie szybsza i prostsza niż tradycyjnych hoteli.

W chwili obecnej firma posiada 9 hoteli, a kolejnych 14 jest na etapie budowy (w tym budowany przy 185 Bowery Street). Gotowe, prefabrykowane elementy konstrukcji, z których zbudowany jest hotel powstają w polskiej firmie Polcom Modular.

Hotel w trakcie budowy (fot. The Rinaldi Group)

Hotel w trakcie budowy (fot. The Rinaldi Group)

Nowojorski hotel ma mieszaną konstrukcję – część budynku zbudowano tradycyjnie, ale większość pokoi i pomieszczeń dla gości składa się z gotowych modułów wyprodukowanych przez Polcom Modular. Planowany koszt hotelu to około 61 mln dolarów. Autorem projektu jest biuro The Stephen B. Jacobs Group, P.C. Budynek będzie miał 20 pięter i 300 pokoi oraz bar na dachu. Budynek ma być ukończono na jesień 2017 roku.

Nietypowa metoda budowy zastosowana w tym projekcie nie jest niczym nowym, zwłaszcza w Europie, gdzie budynki z prefabrykatów i modułów są popularne, ale w USA jest to dosyć rzadko stosowana technika.

Modułowa konstrukcja ma sporo zalet, z których największą jest skrócenie czasu budowy, ponieważ gotowe elementy umieszczane są na miejscu jak klocki. Dodatkowo sam proces budowy jest prostszy i wymaga zaangażowania mniejszej ilości pracowników i sprzętu. W niektórych przypadkach taka konstrukcja jest tańsza od tradycyjnej – ale nie zawsze.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.