Hotel Forum w Krakowie w momencie otwarcia pod koniec lat 80. był prawdopodobnie najnowocześniejszym hotelem w Polsce. Do dzisiaj pozostaje jednym z najlepszych przykładów nurtu architektury późnego modernizmu nazywanego brutalizmem, ale niestety nie przetrwał próby czasu i obecnie opuszczony powoli odchodzi w niepamięć.

W 1978 roku w Krakowie rozpoczęto budowę nowoczesnego i bardzo nietypowego hotelu Forum. Autorem projektu budynku był Janusz Ingarden. Stworzył on jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce budynków będących przykładem brutalizmu, stylu architektonicznego stworzonego pod koniec lat 40.. Prace budowlane trwały 10 lat.

Hotel Forum w trakcie budowy

Hotel Forum w trakcie budowy

Hotel oficjalnie otwarto we wrześniu 1988 roku i włączono w system IHG, dzięki czemu otrzymał 4 gwiazdki. W swoim czasie był to jeden z najnowocześniejszych (jeśli nie najnowocześniejszy) hoteli w Polsce. Posiadał 278 klimatyzowanych pokoi, w tym 19 jednoosobowych i 15 apartamentów. Goście mogli skorzystać z licznych udogodnień, min. dwóch restauracji, grill baru oraz drink baru a także basenu, sauny, solarium, salonu odnowy biologicznej oraz kortów tenisowych. Hotel dysponował 6 salami konferencyjnymi mieszczącymi do 600 osób.

Pod ziemią znajdował się dwupoziomowy parking oraz niewielka galeria handlowa, w której znajdował się Pewex, sklep z pamiątkami, fryzjer, biuro podróży, pralnia, kwiaciarnia, kantor, kiosk, perfumeria, punkt opieki nad dziećmi oraz kasyno.

Co ciekawe, cały hotel był w pełni skomputeryzowany, dzięki czemu wszystkie transakcje i zamówienia mogły być doliczane do rachunku. Chociaż obecnie jest to standardem, w latach 80. w Polsce była to nowość. Co ciekawe, system obsługujący hotel powstał w Polsce. Z innych innowacji wprowadzonych w Forum były drzwi wejściowe otwierane na fotokomórkę (wtedy to był luksus), automatycznie spłukiwane toalety oraz olbrzymi zewnętrzny zegar elektroniczny z termometrem i kalendarzem.

Hotel funkcjonował jedynie przez 14 lat. 1 stycznia 2001 roku został włączony do grupy Sofitel, sieci Accor, do której należał Orbis S.A.. Niestety 9 listopada 2002 roku firma podjęła decyzję o zamknięciu hotelu. Oficjalnym powodem był zły stan techniczny oraz błędy konstrukcyjne, przez które dochodziło do zalewania piwnic budynku przez wody gruntowe.

Hotel Forum współcześnie

Hotel Forum współcześnie

Budynek opuszczono i zamknięto, ale nie zapominano o nim. Co jakiś czas wykorzystywano jego przestronne wnętrza i liczne sale konferencyjne do organizowania różnych widowisk i wydarzeń kulturalnych. W 2007 roku ponownie sprawdzono stan budynku. Wydany raport stwierdzał, że stan budynku jest… bardzo dobry.

W 2010 roku w trakcie olbrzymiej powodzi, która nawiedziła Kraków doszło do zalania piwnic budynku. Od tego czasu właściciel obiektu, firma Wawel-Imos kilkukrotnie chciała rozebrać stary hotel i zbudować na jego miejscu nowy obiekt. Na szczęście dzięki staraniom konserwatora zabytków i władz miasta nie doszło do tego.

Hotel Forum współcześnie

Hotel Forum współcześnie

Obecnie dawny Hotel Forum funkcjonuje jako min…. olbrzymi bilbord reklamowy.W jego wnętrzach próżno szukać dawnego luksusowego wyposażenia, chociaż w niektórych pomieszczeniach ostały się resztki dekoracji oraz pojedyncze meble. Nieco lepiej zachowały się pomieszczenia techniczne, np. pralnia, w której pozostało sporo wyposażenia.

Sporo zdjęć z wnętrza hotelu, wykonanych w listopadzie 2015 roku można znaleźć na stronie Nie olewamy miasta.

Brutalizm – styl architektoniczny stworzony na przełomie lat 40. i 50. w Europie, będący kolejną odmianą modernizmu. Budynki konstruowane w tym stylu cechowały się surowym, często betonowym wyglądem. Nazwa stylu pochodzi od francuskiego słowa brut, oznaczającego surowy. W latach 80-tych styl ten odszedł w niepamięć.