Wraz z rozwojem przemysłu pod koniec XIX wieku nastąpił gwałtowny rozwój uzbrojenia piechoty. Dwie wojny światowe tylko przyśpieszyły ten proces i doprowadziły do powstania karabinów, pistoletów i innych rodzajów broni ręcznej, które na stałe zapisały się w historii. Chris McNabb w swojej książce Najsłynniejsze pistolety i karabiny. Ilustrowana historia postanowił opisach jak sam tytuł wskazuje najsłynniejsze uzbrojenie piechoty.

W samym tylko XX wieku powstało tak wiele różnych karabinów, pistoletów, karabinków szturmowych i broni maszynowej, że ciężko wymienić choćby połowę z nich. Nie wszystkie zapisały się jednak w historii, a tylko nieliczne z nich faktycznie wpłynęły na przebieg wojen.

Chris McNabb w swojej książce Najsłynniejsze pistolety i karabiny opisuje wybrane, najsłynniejsze typy broni palnej. W książce znajdziemy więc opisy ponad 50 karabinów, pistoletów, pistoletów maszynowych, karabinków szturmowych i karabinów maszynowych z całego świata, które powstały w XX i XXI wieku. Wybrana broń zyskała sławę, ale nie zawsze pozytywną.

Każdej broni poświęconych jest kilka stron opisu, wzbogaconego o liczne zdjęcia, rysunki i ciekawostki. Przedstawione informacje są dosłownie esencją, pozwalającą na poznanie historii i parametrów danej broni, ale bez zbędnego rozpisywania się o szczegółach technicznych.

Chociaż z jednej strony w książce znajdziemy zaledwie 52 opisy, lista broni jest bardzo ciekawa i różnorodna. Książka podzielona jest na 2 rozdziały, w pierwszym znajdziemy opisy uzbrojenia z czasów I i II wojny światowej, w drugim z okresu Zimnej Wojny i współczesności.

Wśród opisanych typów broni znajdziemy głównie dobrze znany sprzęt, taki jak pistolet Browning M1911, karabin Kar 98K, pistolet maszynowy PPSH-41, karabinki szturmowe AK i M-16, itd. Lista jest bogata, ale bynajmniej nie wyczerpująca. Brakuje kilku broni, min. karabinka BAR, MP44, radzieckich karabinów samopowtarzalnych i np. polskiego pistoletu VIS (chociaż broń ta nie miała dużego wpływu na historię). Brakuje również wielu współczesnych pistoletów.

Książka ta podobnie jak pozostałe pozycje z serii Ilustrowana historia jest więc idealną pozycja dla osób, które chcą zapoznać się z bronią piechoty i szukają ciekawych, zwięzłych opisów, a nie monograficznych wielostronicowych historii. Bardziej zaznajomieni w temacie mogą natomiast wykorzystać książkę do polemiki, jaka broń powinna się znaleźć w książce.

Gdyby jeszcze ilość opisanego uzbrojenia była większa, byłaby to jeszcze lepsza książka. Z drugiej strony mowa tu o najsłynniejszych broniach, więc też to generuje pewne ograniczenia.

Najsłynniejsze pistolety i karabiny. Ilustrowana historia

Najsłynniejsze pistolety i karabiny. Ilustrowana historia

7.0 Ciekawa lektura

Książka ta jest pozycją idealną dla osób poszukujących informacji o najważniejszych rodzajach uzbrojenia, ale preferujących zwięzłe i konkretne opisy.

  • 7
  • Ocena użytkowników (0 głosów) 0
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.