Zdjęcia hotelu Belvédère i znajdującego się za nim lodowca Rodanu w Szwajcarii należą do jednych z najbardziej rozpoznawalnych. Charakterystyczny budynek hotelu, obecnie opuszczonego powstał na zakręcie górskiej drogi i przez lata przyciągał wielu turystów. Od 2015 roku jest jednak opuszczony.

W latach 1866-1867 zbudowana została droga przechodzącą przez przełęcz Furka w Alpach Szwajcarskich. Droga ta łączyła doliny Valais i Uri. W 1882 roku Josef Seiler zbudował przy drodze szałas, w którym mogli schronić się podróżnicy chcący obejrzeć lodowiec Rodanu. W 1890 roku szałas powiększono, a z czasem zamieniono w normalny, duży, murowany budynek, który stał się hotelem. Do 1903 roku w hotelu nie było elektryczności ani bieżącej wody.

Hotel Belvédère (fot. Zairon/Wikimedia Commons)
Hotel Belvédère (fot. Zairon/Wikimedia Commons)

Dopiero rozbudowa na początku XX wieku sprawiła, że spartański hotel przerodził się w luksusowy Hotel Belvédère. Przyciągał on wielu turystów, którzy chcieli zobaczyć okoliczne doliny i lodowiec Rodanu. Sam lodowiec dochodził wówczas na odległość kilkuset metrów od drogi. W 1907 roku hotel dysponował łóżkami dla 90 gości.

Wraz z rozwojem turystki górskiej hotel zyskiwał coraz większą popularność. Rozbudowa infrastruktury drogowej i kolejowej w okolicy sprawiły, że liczba odwiedzających stale rosła. Punktem kulminacyjnym był okres po II wojnie światowej. W 1964 roku budynek hotelu wykorzystano podczas kręcenia filmu Goldfinger.

Hotel Belvédère (fot. lechoucas/Wikimedia Commons)
Hotel Belvédère (fot. lechoucas/Wikimedia Commons)

Niestety zmiany klimatyczne i coraz bardziej postępująca motoryzacja sprawiły, że coraz częściej goście po prostu przyjeżdżali w okolice hotelu i jechali dalej, bez noclegu. Liczba gości zaczęła spadać, a sam lodowiec cofał się z dużą prędkością, odkrywając dolinę. W 1980 roku po raz pierwszy hotel zamknięto. Pozostawiony własnemu losowi obiekt niszczał, ale w 1988 roku został kupiony przez nowego właściciela, który wyremontował go i przywrócił do oryginalnego kształtu. Ponowne otwarcie miało miejsce w 1990 roku. Niestety mimo remontu, w 2015 roku Hotel Belvédère ponownie zamknięto. Od tego czasu obiekt cały czas jest niedostępny.

Jego charakterystyczna lokalizacja sprawia, że jest on często fotografowany przez turystów odwiedzających okoliczne doliny.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.