Przeglądając targi staroci albo nawet rodzinne skarby, często można trafić na mało znane, zapomniane już przedmioty, m.in stare aparaty fotograficzne. Jednym z takich aparatów jest Beier Precisa oraz jego późniejsza wersja Precisa II i IIA.

Aparaty te określane są jako kieszonkowe, składane aparaty mieszkowe na film typ 120. Produkowała je w latach 1936-1956 firma Beier Optic z Freital, niedaleko Drezna. Wyróżnia się trzy podstawowe modele – Precisa I, produkowana do 1939 roku, Precisa II produkowana od 1940 roku oraz Precisa IIA produkowana w 1956 roku. Na przestrzeni lat, produkowany od 1940 roku model Precisa II przeszedł sporo zmian, z których najistotniejszą było dodanie wizjera na obudowie – około 1950 roku. Model Precisa II różnił się od modelu I również umieszczeniem pokrętła do naciągu filmu. W pierwszej wersja znajdował się on pod aparatem, a w drugiej w górnej części obudowy.

Wyposażone je w obiektyw Ludwig Meritar 75/3.5 lub Meyer Trioplan 75/3.5 z migawką Tempor lub Junior, ostrzący od 1 metra. Wykorzystywały dwa formaty negatywów – 6×4,5 cm i 6×6 cm. Produkowany w 1956 roku model Precisa IIA wyposażony był dodatkowo w dalmierz. Model Precisa IIA występował w dwóch wersjach produkcyjnych – pierwsza posiadała okrągły dalmierz i napis Precisa, a druga kwadratowy dalmierz i napis Precisa IIA.

W swoich czasach aparaty Precisa uznawane były za solidne, precyzyjnie wykonane i proste w obsłudze aparaty. Dodatkowo dzięki stosunkowo kompaktowej budowie, były popularne wśród fotoamatorów.

Podziel się.

O autorze

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.