Niedaleko centrum Meksyku, stolicy kraju, przy najdłuższej alei w mieście – Insurgentes, znajduje się niesamowity, olbrzymi apartamentowiec Insurgentes 300. Niegdyś jeden z najbardziej ekskluzywnych budynków mieszkalnych w okolicy, dzisiaj jest oficjalnie opuszczony. W rzeczywiści mieszka w nim kilkanaście rodzin, które próbuję ułożyć sobie życie i przywrócić budynkowi jakiś stan.

17-piętrowy budynek (niektóre źródła podają 19 pięter ponieważ budynek posiada niewielką nadbudówkę) powstał w 1958 roku. Apartamentowiec połączony z biurowcem i częścią komercyjną na parterze był jednym z najlepszych tego typu budynków w mieście. W jego apartamentach mieszkali aktorzy, lekarze, prawnicy i politycy.

Insurgentes 300
Insurgentes 300

We wczesnych godzinach porannych, 19 września 1985 roku Meksyk nawiedziło potężne trzęsienie ziemi s sile 8,1 stopnia w skali Richtera. Skala zniszczeń była olbrzymia, również w stolicy kraju. Według oficjalnych danych zginęło 10 153 osoby, jednak wielu specjalistów uważa, że śmierć poniosło nawet 40 tys. osób. Kolejnych 250 tys. straciło dach nad głową.

Znajdujący się niedaleko centrum Meksyku apartamentowiec Condominio Insurgentes (inne nazwy to Edificio de la Canada oraz Insurgentes 300) również ucierpiał. Badania wykazały, że naruszeniu uległy fundamenty budynku, w związku z czym ewakuowano mieszkańców a cały budynek zamknięto i… pozostawiono własnemu losowi.

Insurgentes 300 (fot. mexicocitydf.blogspot.com)
Insurgentes 300 (fot. mexicocitydf.blogspot.com)

Przez kolejne lata do opuszczonego budynku zaczęli wprowadzać się nowi mieszkańcy, głównie z mniej zamożnych części miasta oraz przestępcy. Niegdyś wspaniały apartamentowiec zaczął popadać w ruinę, a w jego wnętrzu dochodziło do licznych aktów przemocy. Władze kilkukrotnie eksmitowały mieszkańców, jednak bez skutku, ponieważ wiele osób wracało.

W 2012 roku kolejne trzęsienie ziemi, które nawiedziło Meksyk również wpłynęło niekorzystnie na stan budynku, ale nie odstraszyło to mieszkańców, podobnie jak kolejne nakazy opuszczenia obiektu. Obecnie w Insurgentes 300 mieszka kilkanaście rodzin, które od 2013 roku prowadzą systematycznie prace renowacyjne w budynku, starając się wyremontować kolejne piętra. Mieszkańcy toczą równocześnie batalię sądową z władzami, które uważają, że budynek powinien stać pusty.

Insurgentes 300 (fot. Keizers/Wikimedia Commons)
Insurgentes 300 (fot. Keizers/Wikimedia Commons)

Najniższe piętra apartamentowca są obecnie prawie w całości wyremontowane, jednak wyższe piętra często są w opłakanym stanie. Część apartamentów jest niedostępna – drzwi są albo zabetonowane, albo zaspawane. Nie wszystkie windy są sprawne i żadna z nich nie dociera do najwyższych pięter, na których mieszkają pojedyncze osoby. Co ciekawe, oficjalnie Insurgentes 300 jest cały czas opuszczone.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.