Zbudowany w XII wieku i znacząco rozbudowany w XV wieku Castello di Roccascalegna w Abruzzo, w południowo-środkowych Włoszech był świadkiem wielu bitew starć. Mimo strategiczne znaczenia długo pozostawał opuszczony i w ruinie, aż pod koniec XX wieku poddano go gruntownej renowacji.

Pierwszą konstrukcję obronną w postaci wieży strażniczej wzniesiono w tym miejscu już w XII wieku. Z czasem w jej miejscu zaczęto budować solidniejsze konstrukcje. Twierdzę budowano na szczycie bazaltowego klifu, wznoszącego się nad doliną. Dzięki swojej lokalizacji, umocnienia zapewniały bezpieczeństwo okolicznych mieszkańcom, oraz wszystkim w dolinie. Ze względu na strategiczne znaczenie tego miejsca, liczne ataki piratów i najazdy, w XV wieku rozpoczął się proces rozbudowy zamku. Mury zamku wtopiono w skały, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu.

Castello di Roccascalegna (fot. maury3001/Wikimedia Commons)

Castello di Roccascalegna (fot. maury3001/Wikimedia Commons)

Dojście do twierdzy wymagało skorzystania z schodów wykutych w skałach, a następnie pokonania mostu zwodzonego prowadzącego na główny dziedziniec. Ze względu na położenie zamku, wieże zbudowano z lżejszych materiałów, ponieważ w tym miejscu wykorzystanie sprzętu oblężniczego było praktycznie niemożliwe, a więc zagrożenie dla murów zamku było o wiele mniejsze.

Mimo to twierdza Castello di Roccascalegna szybko straciła na znaczeniu i na początku XVIII została opuszczona. W tym czasie zniszczono również most zwodzony prowadzący do wnętrza zamku. Przez kolejne lata pozbawiony opieki obiekt stopniowo popadał w ruinę i niszczał. Zawaliła część zabudowań, a wiele zdobień na murach i budynkach odpadło.

Castello di Roccascalegna (fot. maury3001/Wikimedia Commons)

Castello di Roccascalegna (fot. maury3001/Wikimedia Commons)

Sytuacja uległa zmianie dopiero w 1985 roku, kiedy to władze miasteczka Roccascalegna przejęły kontrolę nad obiektem i zainicjowały program jego odbudowy. Prace zakończono w 1996 roku, udostępniając następnie zamek zwiedzającym jako muzeum. Obecnie wiele pomieszczeń w zamku może być wynajmowanych w celu zorganizowania różnych imprez. Współcześnie zamek wznosi się nad niewielką wioską Roccascalegna i otoczony jest domami.

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.