Za górami, za lasami, a właściwie za polami istnieje kraina fortyfikacji, klasztorów i traktów. Zapraszamy do Francji, gdzie przeniesiemy się do słynnego miasta Carcassonne, miejsce gdzie każdy z graczy po kolei tworzy krajobraz i rozmieszcza swoich podwładnych tak aby rozwijać tereny wokół tego znanego miejsca.
Liczba graczy: 2-5
Wiek: 7+
Czas gry: 35 minut
Wydawca: Bard
Kategoria: rodzinna, kafelkowa,
Poziom trudności: początkujący/średnio zaawansowany
Gra planszowa Carcassonne jak informuje nas samo pudełko nowej edycji sprzedaje się w ilości milionów egzemplarzy na całym świecie. Zdecydowanie jest to gra familijna na szybką rozgrywkę, gdyż zasady są bardzo proste. Zastosowaną mamy tutaj prosta mechanikę dokładania kafelków i rozbudowywania świata Carcassonne. Pomimo jednak familijnej charakterystyki, gra sprawdzi się również w gronie przyjaciół gdyż nie stroni od złośliwej interakcji, którą według uznania możemy wprowadzić do rozgrywki.
Zawartość pudełka i wykonanie
Na pierwszy rzut oka, otwierając pudełko widzimy świetnie skonstruowany insert. Mamy przygotowane miejsce na kafelki oraz meeple. Jeżeli chodzi o płytki to znajdziemy ich w pudełku aż 84 sztuki. Wykonane są w grubej tektury i przedstawiają one malownicze miasta, klasztory oraz trakty. Dodatkowo część z nich zawiera fragment rzeki jak i większą lub mniejszą część pola.
Dodatkowo, w związku z tym, że gra przygotowana jest na 5 graczy mamy do dyspozycji 40 zwykłych meepli, zwanych w grze podwładnymi w pięciu różnych kolorach oraz pięciu opatów po jednym w każdym kolorze. Dodatkowo oczywiście mamy mini planszę, na której każdy gracz na bieżąco będzie dodawał sobie punkty oraz prosto skonstruowaną instrukcję, którą może przeczytać jeden z graczy i w szybki sposób wytłumaczyć pozostałym. Wisienką na torcie, którą znajdziemy w pudełku są zasady uzupełniające, czyli 3 mini dodatki, ale o tym w dalszej części recenzji.
Rozgrywka
Sama rozgrywka jest bardzo prosta, jednocześnie bardzo wciągająca. Każdy z graczy ma w swoich zasobach 7 meepli, a w swoim ruchu wykonuje trzy kroki. Krokiem pierwszym jest ułożenie płytki, czyli gracz pobiera płytkę ze stosu i dokłada na stół tworząc wspólną krainę. W drugim kroku ma możliwość umieścić podwładnego i starać się opanować dany obszar, i tu, w zależności od tego jaką płytkę dokłada może to być zbójca, którego układa na traktach, rycerz, którego układa na miastach lub mnich, którego układa na klasztorach. W trzecim kroku podlicza swoje punkty, za ukończone obszary.
W grze ukończonym obszarem nazywamy zamknięte miasto, trakt, który ma początek i koniec lub klasztor otoczony ośmioma innymi płytkami. Im kraina w grze bardziej się rozbudowuje tym każdy z graczy musi podejmować coraz trudniejsze decyzje, a mianowicie czy dokładać płytkę i rozbudowywać swój obszar, czy utrudniać zamykanie obszarów przeciwnikom. Każdy gracz, który w swoim ruchu zamknie dany obszar zabiera swojego meepla z planszy i wraca on do zasobów gracza. Zwycięzcą jest gracz, który na koniec gry zdobędzie najwięcej punktów.
Dodatki w podstawie
W nowej edycji gry podstawowej otrzymujemy mini dodatki takie jak Chłopi, Rzeka oraz Opat. W pierwszym z nich oprócz umieszczania podwładnych na miastach, traktach czy klasztorach możemy opanowywać również pola. Zajmując jednak ten obszar, chłop zostaje na planszy do końca rozgrywki.
W kolejnym dodatku, jakim jest Rzeka należy najpierw wyjąć wszystkie płytki przedstawiające fragment rzeki i ułożyć je w jednym stosie poza płytką z źródłem, którą umieścić należy na środku stołu. Następnie każdy z graczy bierze płytkę ze stosu i układa koryto rzeki, aż do momentu, kiedy rzeka zostanie zakończona ostatnią płytką jaką jest jezioro. W ten sposób w tym dodatku otrzymujemy planszę początkową.
W trzecim, a zarazem ostatnim dodatku dołączonym do gry podstawowej mamy opatów. Tutaj gracz po dołożeniu płytki z klasztorem lub ogrodem może zdecydować czy umieszcza na nim opata czy podwładnego, co wpływa na sposób zdobywania punktów w trakcie gry..
Podsumowanie
Niewątpliwym plusem gry Carcassonne jest fakt, że ma ogromną regrywalność i sprawdzi się zarówno w rozgrywce z dziećmi jak i wśród dorosłych. Gra do tego czasu dorobiła się sporej ilości dodatków co sprawia, że ciągle możemy ją rozbudowywać. Zdecydowanie wchodzi się w niej w interakcję z innymi graczami i wszystko zależy od nas czy dołożymy trochę złośliwości czy nie. Zasady są proste a rozgrywka trwa około pół godziny, dzięki czemu możemy zagrać w nią kilka razy jednego wieczoru i odegrać się na innych graczach.
Jeżeli czujecie się przekonani do zakupu tej gry to polecam Wam skorzystać z oferty TaniaKsiazka.pl. Znajdziecie tam całą masę gier planszowych zarówno rodzinnych jak i imprezowych albo bardziej wymagających tytułów.
Niewątpliwym plusem gry Carcassonne jest fakt, że ma ogromną regrywalność i sprawdzi się zarówno w rozgrywce z dziećmi jak i wśród dorosłych. Gra do tego czasu dorobiła się sporej ilości dodatków co sprawia, że ciągle możemy ją rozbudowywać. Zdecydowanie wchodzi się w niej w interakcję z innymi graczami i wszystko zależy od nas czy dołożymy trochę złośliwości czy nie. Zasady są proste a rozgrywka trwa około pół godziny, dzięki czemu możemy zagrać w nią kilka razy jednego wieczoru i odegrać się na innych graczach.
-
Zabawa
-
Regrywalność
-
Wykonanie
-
Przejrzystość zasad
-
Instrukcja
-
Wygląd
-
Interakcja z innymi graczami
Discover more from SmartAge.pl
Subscribe to get the latest posts sent to your email.