Odpowiednio przygotowane biurko komputerowe ma bardzo duży wpływ na komfort zarówno pracy jak i zabawy. Dotyczy to wszystkich osób pracujących przy komputerze, z szczególnym naciskiem na graczy. To właśnie z myślą o nich firma Ultradesk zaprojektowała serię biurek gamingowych, z których jedno miałem okazję przetestować.

Ultradesk Space

O ile jeszcze kilka lat temu pod określeniem biurko krył się zwykle mebel z blatem, szufladami lub szafkami po jednej, albo dwóch stronach i oczywiście wysuwaną podstawką na klawiaturę, tak współcześnie coraz częściej można spotkać bardziej wymyślne biurka przeznaczone dla konkretnych odbiorców. Sporą popularność zyskują biurka gamingowe, dedykowane przede wszystkim graczom, ale nie tylko.

Ultradesk Space

Ultradesk Space

Firma Ultradesk ma obecnie w swojej ofercie trzy biurka stworzone głównie z myślą o graczach, z których mogłem przetestować model Ultradesk Space. Biurko sprzedawane jest w formie zestawu do samodzielnego złożenia. W kartonie ważącym ponad 25 kg znajdują się wszystkie elementy biurka oraz narzędzia, które w zupełności wystarczą do jego złożenia.

Biurko składa się dosłownie z 4 elementów – dwóch metalowych nóg w kształcie litery Z i łączącej je ramy, oraz blatu. Dodatkowo w zestawie znajdują się plastikowe osłony na blat i nogi, które nadają całości bardziej efektowny wygląd. Blat wygląda, jakby pokryty był carbonem, co nadaje mu nowoczesny wygląd, a samo pokrycie sprawia, że łatwo się go czyści (co jest istotne, ponieważ niestety ze względu na lekki połysk, zostają na nim ślady po palcach oraz kurz, który zresztą zobaczycie pewnie na zdjęciach).

Ultradesk Space

Ultradesk Space

W zestawie mamy dodatkowo stojak na pady bądź płyty, podstawkę pod kubek i haczyk do słuchawek. W znajdujących się na blacie osłonach ukryto niewielkie podświetlenie LED w kolorze niebieskim zasilane przez USB podłączony do naszego komputera. Dodatkowo producent dodaje do biurka dużą podkładkę pod mysz i klawiaturę, dzięki czemu podczas intensywniejszej eksploatacji nie tylko nie zabraknie nam miejsca pod myszkę, ale również ochronimy blat przed ewentualnym porysowaniem.

Montaż

Złożenie biurka to kwestia kilkunastu minut i podstawowych umiejętności z zakresu obsługi śrubokrętu i klucza. Wszystkie elementy są bardzo dobrze spasowane, a dołączona instrukcja montażu prowadzi nas krok po kroku. Producent w zestawie zapewnia wszystkie potrzebne do montażu narzędzia, z których na szczególną uwagę zasługuje całkiem porządny śrubokręt  potrzebny do dokręcenia dosłownie 8 śrubek (które na dodatek służą tylko do przymocowania elementów ozdobnych).

Ultradesk Space

Ultradesk Space

Użytkowanie

Biurko nie jest zbyt duże, ponieważ ma 113 cm szerokości, 61 cm głębokości i 77 cm wysokości. Blat ma nieco mniejszą powierzchnię, ponieważ na brzegach znajdują się elementy ozdobne, które dodatkowo zapobiegają spadaniu różnych drobnych przedmiotów z biurka.

Dostępne miejsce wystarcza spokojnie do postawienia dużego monitora (w moim przypadku było to 27 cali, klawiatury z myszką, oraz głośników i kilku innych rzeczy. Dzięki znajdującemu się po lewej stronie haczykowi na słuchawki, nie będą one nam zawadzały na biurku. Po prawej stronie blatu znajduje się natomiast podstawka pod kubek – na tyle blisko, że łatwo po niego sięgnąć, ale na tyle daleko, że nie zrzucimy go podczas pracy.

Ultradesk Space

Ultradesk Space

W blacie wycięte są dwa otwory przez które możemy spuścić kable. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ często monitory mają wyjścia kabli po obu stronach. Dodatkowo kable od myszki i klawiatury możemy wygodnie rozdzielić. Jedyna rzecz, której brakuje to półka pod kable, bądź jakiś haczyk pod blatem, który ułatwiałby ich uporządkowanie (producent zadbał jedynie o specjalne zaczepy dla kabli od podświetlenia znajdującego się w bocznych panelach.

Zarówno wysokość biurka jak i jego kształt sprawiają, że jest wygodne a zarazem nie zajmuje dużo miejsca. Jednostka centralna spokojnie zmieści się albo obok, albo pod biurkiem. Jedyne wątpliwości można mieć do głębokości blatu. Osobiście wolę siedzieć nieco dalej od monitora, a w tym przypadku nie jest to możliwe. Z drugiej strony to kwestia przyzwyczajenia.

Ultradesk Space

Ultradesk Space

Wykonanie

Biurko z jednej strony jest bardzo proste, ponieważ elementy ozdobne ograniczają się do kilku plastikowych osłon, ale z drugiej strony całość jest bardzo uniwersalna. W zestawie dołączone są dwie naklejki na nogi, które mają być dodatkową ozdobą, ale osobiście z nich zrezygnowałem, ponieważ uważam, że i tak biurko wygląda dobrze.

Mimo prostej konstrukcji i pojedynczych wzmocnień w formie dwóch dodatkowych wsporników pod blatem, całość jest bardzo stabilna. Producent nie podaje jaka jest nośność biurka, ale sądzę, że spokojnie wytrzyma eksploatację i zestaw nawet dwóch monitorów (które jednak zajmą sporą miejsca).

Ultradesk Space

Ultradesk Space

Blat jest wykonany bardzo ładnie, aczkolwiek można zauważyć drobne ślady, które prawdopodobnie powstały podczas transportu. Pewne wątpliwości budzą jedynie plastikowe dodatki, które chociaż fajnie wyglądają, nie są idealnie spasowane. Ich największą wadą jest natomiast kształt, który tworzy na blacie liczne zakamarki, w których może gromadzić się brud i kurz. Na szczęście możemy je po prostu odkręcić, co ułatwi czyszczenie.

Biurko Ultradesk Space już po wyjęciu poszczególnych elementów z opakowania sprawia wrażenie solidnego. Po złożeniu, wrażenie staje się faktem. Widać, że całość zaprojektowano tak, aby nie przesadzić w żadną stronę – ani z prostotą, ani z designerskim wykonaniem.

Ultradesk Space

Ultradesk Space

Podsumowanie

Bez wątpienia Ultradesk Space to bardzo fajne biurko gamingowe. Szczególnie przypadnie ono do gustu osobom, które nie dysponują zbyt dużym pokojem, albo nie chcą, aby biurko zajęło zbyt dużo miejsca. Dzięki solidnemu wykonaniu biurko spokojnie posłuży nam przez bardzo długi czas.

Poza drobnymi dodatkami, których wykonanie mogłoby być lepsze, całość prezentuje się bardzo dobrze. Co istotne, biurko to powinno przypaść do gustu nie tylko graczom, ale również osobom ceniącym nowoczesny design. Oprócz modelu Space, firma Ultradesk ma jeszcze w ofercie model Action, który wygląda bardzo podobnie, ale posiada skrzyżowane nogi (chyba nawet fajniejsze od tych w formie litery Z). Jeśli natomiast chcemy zaszaleć, możemy zainwestować w model GT, który jest jeszcze bardziej dopracowany i efektowny, ale też droższy.

Biurka Ultradesk można zamówić przez stronę producenta – ultradesk.pl. Znajdziecie tam również szczegółowe informacje techniczne o poszczególnych modelach.

Ultradesk Space

Ultradesk Space

Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.