Asortyment klawiatur obejmuje dziś znacznie więcej niż tylko standardowe produkty, jakie zna większość przeciętnych użytkowników. Poszczególne modele wyposażone są dziś w różnego rodzaju klawisze. Switche – bo o nich mowa – spełniają różne funkcje i sprawdzają się w różnych sytuacjach. Które z nich nadają się do grania, a które o pracy?

Klawiatura – membranowa czy mechaniczna?

Na rynku zajdziemy dwa modele klawiatur. Membranowe należą do najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych. Wyróżniają się prostą budową oraz niewygórowaną ceną, ale ich mechanizm w wielu wypadkach nie zapewnia wystarczającej szybkości reakcji przycisków na dotyk ani precyzji – wynika to z faktu, że klawisze zawsze trzeba dociskać do samego końca. Inaczej jest w przypadku drugiej grupy produktów, którą tworzą klawiatury mechaniczne.

W klawiaturze mechanicznej każdy przycisk osadzony jest na osobnym przełączniku i wyposażony w indywidualny mechanizm. Działanie takich klawiszy nie ulega z biegiem czasu zmianie, jak może się to dziać z klawiaturą membranową, w której elementy te po prostu się wyrabiają. Co więcej, w modelu mechanicznymi przyciski szybko reagują na dotyk i bardzo szybko powracają również do pierwotnej pozycji. Różne modele klawiatur mechanicznych cechują się odmiennymi parametrami, m.in. trwałością czy przełącznikami, które dzięki odmiennym właściwościom sprawdzą się zarówno w sprzęcie dla graczy, jak i dla osób wykorzystujących komputer do pracy.

 

Switche do gier – które wybrać?

Jest kilka rodzajów przełączników w klawiaturach mechanicznych – czym powinny charakteryzować się te dla gracza? Przede wszystkim wysoką prędkością reakcji i brakiem dodatkowego oporu podczas wciskania klawiszy. Dobrze, by były sprężyste, a siła nacisku potrzebna do ich aktywacji – niewielka. Takie switche najlepiej sprawdzają się w przypadku szybkich gier, w których niezbędne jest częste, podwójne lub potrójne wciskania przycisków.

Nie zawsze jednak klawiatura z takimi klawiszami będzie optymalnym rozwiązaniem. Dla graczy preferujących gry innego typu, wymagające np. pisania lub po prostu większej precyzji, lepszym rozwiązaniem będą switche z wyczuwalnym momentem aktywacji oraz wymagające nieco większej siły nacisku.

Jak wybrać switche do grania i do pracy?

Jakie switche do pisania?

Ostatnie z wymienionych rozwiązań polecanych dla graczy można uznać za uniwersalne – powinno zadowolić osoby, które nie tylko grywają na komputerze, ale również na nim piszą. Jeśli jednak szukamy klawiatury optymalnie przystosowanej do wielogodzinnego pisania, najlepiej wybrać tę z przełącznikami twardszymi oraz o mniejszej sprężystości. Do ich aktywacji potrzeba większej siły, a ponadto każdorazowe ich wciśnięcie potwierdzane jest podwójnym sygnałem w postaci charakterystycznego kliknięcia oraz wyczuwalnego pod palcem oporu. Tego typu switche działają wolniej, wolniej też powracają do pozycji wyjściowej, jednak są precyzyjne i pozwalają uniknąć licznych literówek (które mogłyby się pojawić, gdyby klawisze były zbyt czułe).

Jak widać, zastosowane w klawiaturze przełączniki mają niebagatelne znacznie dla jej funkcjonalności. Warto zwrócić na nie uwagę, by kupić produkt optymalnie dostosowanych do naszych potrzeb.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.