Praktycznie każdy miłośnik grania czy to na PC, czy też konsolach korzysta z słuchawek. Niezależnie od tego czy korzysta się z nich aby lepiej wczuć się w grę, czy też aby odciąć się od otoczenia i nie zmuszać nikogo do słuchania naszej rozgrywki, ważne jest aby były one wygodne i dobre jakościowo, a czasami żeby robiły dobre wrażenie wizualne. Z tej okazji postanowiliśmy przetestować słuchawki Plantronics RIG 500 PRO.

Wykonanie i ergonomia

Testowane słuchawki amerykańskiej firmy Plantronics powstały z myślą o graczach zarówno PC, jak i konsolowych. W związku z tym zostały zaopatrzone w kilka różnych kabli, w zależności od sprzętu, do którego je podłączymy, oraz modułową konstrukcję, pozwalającą na dostosowanie ich do potrzeb.

Plantronics RIG 500 PRO

Plantronics RIG 500 PRO

Tym co najbardziej wyróżnia model RIG 500 PRO jest efektowny wygląd słuchawek, który na pewno przypadnie do gustu każdemu, kto chce skompletować ciekawy i wyróżniający się sprzęt do grania. Poszczególne elementy wykonane są z metalu i plastiku, który dobrze spasowano i ciekawie zaprojektowano – np. imitacja nitów na pałąku. Pewne wątpliwości może budzić zewnętrzna obudowa nauszników z licznymi zakamarkami. Wygląda ona bardzo fajnie, ale niestety łatwo łapie kurz.

Sam pałąk oraz system regulacji wysokości słuchawek wypadają również nietypowo. Górna część pałąku wykonana jest z metalu, a dolna z plastiku. System regulacji wysokości składa się natomiast z trzech otworów w pałąku, w które wpinamy słuchawki. Rozwiązanie to sprawia, że sam pałąk ma lekką konstrukcję, ale z drugiej strony można mieć pewne wątpliwości co do jego wytrzymałości na dłuższą metę. Takie rozwiązanie wymusiło również umieszczenie kabli łączących obie słuchawki luzem, tak aby można było bezpiecznie, bez obawy o naruszenie kabla odpinać słuchawki.

Plantronics RIG 500 PRO

Plantronics RIG 500 PRO

Same nauszniki wykonane są z grubego i miękkiego materiału – w zestawie mamy do wyboru skórzano-materiałowe, lub gąbkowe nauszniki, które możemy do woli zamieniać – jest to sporym plusem. Dzięki zamkniętej konstrukcji, słuchawki świetnie wyciszają dźwięki otoczenia. Pozwoli to odciąć się od niepotrzebnych hałasów. Gdy jednak musimy usłyszeć co się dzieje wokół nas, dzięki miękkim nausznikom możemy spokojnie założyć słuchawki tak, aby nie zakrywały całych uszu.

Mikrofon znajduje się po lewej stronie w ruchomym gnieździe. Zamontowano go w giętkim pałąku, który możemy mocno i bezpiecznie odginać na wszystkie strony. Jeśli natomiast nie potrzebujemy mikrofonu, po prostu go wypinamy (co wymaga trochę zabawy, ponieważ mocowanie jest całkiem solidne). Na kablu łączącym słuchawki z komputerem umieszczono również potencjometr do sterowania głośnością. Ma on całkiem spore rozmiary, przez co łatwo go chwycić. Pozwala on na płynne sterowanie głośnością od zablokowanej maksymalnej głośności do pełnego wyciszenia.

Plantronics RIG 500 PRO

Plantronics RIG 500 PRO

Można śmiało powiedzieć, że słuchawki RIG 500 PRO wyglądają bardzo fajnie i oryginalnie. Są również całkiem wygodne, nawet jeśli nosimy je przez długi czas, chociaż same nauszniki mają prostą konstrukcję i nie przylegają ściśle do głowy.

Jest jednak kilka minusów. Przede wszystkim kable, które są po pierwsze za krótkie (zwłaszcza kabel PC, który jest za krótki aby wpiąć go z tyłu w obudowę i zachować swobodę ruchu). Producent zdawał sobie z tego sprawę, ponieważ do zestawu dołączona jest przedłużka, rozdzielająca również sygnał mikrofonu i audio. Problem w tym, że jest to kolejny kabel i kolejne łączenia. Inna sprawa, że kabel PC ma płaski przekrój, który chociaż zapobiega splątaniu, może się szybko wyrobić zwłaszcza przy wtyczce w słuchawkach.

Plantronics RIG 500 PRO

Plantronics RIG 500 PRO

Dźwięk

Czas przejść do najważniejszej kwestii, czyli jakości dźwięku. Pod tym względem słuchawki Plantronics RIG 500 PRO wypadają bardzo dobrze. Dźwięk jest dynamiczny i dobrze spozycjonowany, a co istotne, bardzo czysty (oczywiście po wygrzaniu słuchawek – różnicę słychać już po kilku godzinach używania). Zarówno wysokie jak i niskie tony odwzorowane są w przyjemny sposób.

Plantronics RIG 500 PRO

Plantronics RIG 500 PRO

Słuchawki można spokojnie wykorzystać zarówno do grania, jak i słuchania muzyki (nawet równocześnie) albo oglądania filmów. W połączeniu z dużą wygodą samych słuchawek daje to bardzo solidne słuchawki, które przypadną do gustu zarówno wymagającym graczom jak i osobom, które lubią posłuchać muzyki.

Strona producenta: Plantronics RIG 500 PRO

8.3 Bardzo dobre

Słuchawki Plantronics RIG 500 PRO spokojnie przypadną do gustu zarówno wymagającym graczom jak i tym, którzy będą je wykorzystywać do słuchania muzyki albo oglądania filmów. Efektowny wygląd również działa na ich plus.

  • Wykonanie 8
  • Ergonomia 8
  • Jakość dźwięku 9
  • Mikrofon 8
  • Ocena użytkowników (6 głosów) 8.8
Podziel się.

O autorze

Michał Banach

Gdybym miał spisać wszystkie swoje zainteresowania to nie starczyłoby mi życia. Głównie interesuję się historią, militariami i techniką a także fotografią, ale lista ta mogłaby być znacznie dłuższa. Skończyłem studia na kierunkach stosunki międzynarodowe oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.