W cenie średniej jakości gamingowego laptopa jesteśmy w stanie kupić bardzo dobry komputer PC (bez peryferiów). Czy warto zatem zdecydować się na laptopa dla gracza z średniej półki?

Laptop dla gracza nie dla wszystkich

Laptop to urządzenie mobilne i w związku z tym możemy wziąć go wszędzie ze sobą. Jest to jedyna cecha laptopa, która przewyższa to urządzenie względem wygody użycia w stosunku do komputera PC. Czy jednak każdy gracz wymaga mobilnego laptopa do grania?

Jeżeli zamierzasz korzystać z komputera wyłącznie w jednym miejscu, nie ma sensu decydować się na drogi gamingowy laptop. W cenie takiego urządzenia kupisz o wiele lepszy komputer PC. Ze średniej jakości peryferiami, takimi jak: monitor, klawiatura, głośniki i mysz, zyskasz kompletne urządzenie do grania oferujące nieco lepsze osiągi w nieco lepszej, niższej cenie.

Dell Inspiron 7566

Dell Inspiron 7566

Jaki gracz wykorzysta potencjał gamingowego laptopa?

Gracz mobilny. Czyli taki, który uwielbia brać rozgrywkę ze sobą. Dobry użytek zrobią z gamingowego laptopa e-sportowi zawodnicy, profesjonalni streamerzy, osoby, które lubią grać na uczelni, na przerwach w szkole, czy organizować LAN party ze znajomymi. Jeżeli często podróżujesz, również docenisz moc tej mobilnej maszynki do gier, grając w pociągu, busie, czy samochodzie.

Czy warto zdecydować się na średniej jakości laptop dla gracza?

Średnia półka oferuje całkiem przyzwoite parametry gamingowych laptopów. Nie pozwolą one na uruchomienie najnowszych gier na najwyższych ustawieniach, jednak pozwolą cieszyć się rozgrywką na całkowicie zadowalającym poziomie.

Przykładowy reprezentant średniej półki – Dell Inspiron 7566 wyposażony w kartę graficzną GeForce GTX 960M i 8 GB pamięci RAM, a także Intel Core i7-6700HQ (w zależności od konfiguracji), osiąga w testach 3D Mark 11 Performance 5507 pkt. Testy gier wskazują, że sprzęt radzi sobie z 2-3-letnimi tytułami całkiem nie najgorzej. Na ustawieniach ultra w grze Mafia 2 uzyskał 79.9 FPS, natomiast w grze Wiedźmin 3 na najwyższych ustawieniach zaledwie 14.2 FPS.

Dell Inspiron 7566

Dell Inspiron 7566

Jego brat – Dell Inspiron 7559 radzi sobie porównywalnie. Sprzęt posiada niemal identyczne podzespoły, poza ilością pamięci RAM (która jest uzależniona od konfiguracji). Laptop Dell Inspiron 7559 uzyskał w teście 3DMark 11 Performance 5572 pkt., a więc nieznacznie lepiej. Czy przełożyło się to na wyniki osiągane w grach? Biorąc pod uwagę tytuły z 2013 i 2015 roku, sprzęt wypada nieco gorzej od Dell Inspirona 7566. W przypadku ustawień ultra w grze BioShock Infinite komputer osiągnął niemal 44 FPSy, natomiast w Falloucie 4 jedynie 24,7 FPSów. W jakości 4K – którą obsługuje – wyniki są zatrważające. W przeprowadzanych testach laptop uzyskiwał około 10 FPSów w każdej niemal grze.

Podsumowanie

Gamingowe laptopy to dynamicznie rozwijający się segment rynku. Kilka lat temu ilość dostępnych modeli mogliśmy wymienić na palcach obydwu rąk. Obecnie wraz z rozwojem technologicznym i znaczną redukcją cen, bez problemu kupimy stosunkowo tani, dobry laptop do grania, który udźwignie większość topowych produkcji na rynku.

Dell Inspiron 7566

Dell Inspiron 7566

Jeżeli poszukujesz dobrego gamingowego laptopa, jednak nie chcesz wydawać na niego małej fortuny, nie powinieneś się załamywać. Istnieje dziesiątki atrakcyjnych cenowo i osprzętowo modeli, które bez problemu poradzą sobie z najnowszymi grami.

Dobrym przykładem taniego średniaka jest wymieniony wcześniej Dell Inspiron 15 7566, który na średnich i wysokich wymaganiach pozwoli na płynną grę w niemal każdy tytuł obecny na rynku. W przypadku, gdy szukasz maszyny wspierającej 4K i oferującej ciut lepsze podzespoły, doskonałym wyborem jest Dell Inspiron 7559.

Podziel się.