W Toskanii we Włoszech, w prowincji Siena znajduje się niewielkie miasteczko Monteriggioni. Założono je w 1203 roku, a po kilku latach zamieniono w twierdzę. Przez 300 lat skutecznie opierała się ona oblężeniom i atakom. Współcześnie dawna twierdza jest atrakcją turystyczną.

Miasteczko Monteriggioni zostało założone w 1203 roku przez władze prowincji Siena. W 1213 roku rozpoczęto natomiast budowę murów wokół miasta, które stało się twierdzą chroniącą miasto Siena przed atakami Florencji. Miasto powstało na niewielkim wzniesieniu. Mury miejskie mają 570 m długości, system obronny składa się z 14 wież a wjazd do miasta możliwy jest przez dwie bramy.

Monteriggioni (fot. Maurizio Moro/Wikimedia Commons)
Monteriggioni (fot. Maurizio Moro/Wikimedia Commons)

Przez miasteczko przebiega jedna główna drogą łącząca obie bramy, wzdłuż której zbudowano kościół i kilka rezydencji dla najważniejszych mieszkańców miasta. Przy bocznych uliczkach powstały mniejsze domy z ogrodami, które w trakcie oblężeń wykorzystywano jako dodatkowe źródło jedzenia.

Monteriggioni pozostawało niezdobyte aż do 1554 roku, kiedy to władze Sieny przekazały kontrolę nad twierdzą Giovanninowi Zetiemu, pochodzącemu z Florencji (został z niej wygnany). Jeszcze w tym samym roku Zeti zdradził mieszkańców i przekazał miasto Florencji.

Monteriggioni (fot. Tango7174/Wikimedia Commons)
Monteriggioni (fot. Tango7174/Wikimedia Commons)

W kolejnych latach militarne znaczenie miasta zmalało wraz z stabilizowaniem się sytuacji politycznej w regionie. Współcześnie liczące około 9000 mieszkańców miasteczko stało się lokalną atrakcją turystyczną. Turyści podziwiają przede wszystkim malownicze położenie twierdzy oraz klimat miasteczka zamkniętego w jego murach.

Jako ciekawostkę warto dodać, że miasteczko Monteriggioni miało wpływ kulturowy. Dante Alighieri wspominał o nim w Boskiej komedii. Ponadto miasteczko odtworzono w serii gier Assasin’s Creed (cz. 2 i Brotherhood). Twierdza odgrywa tam rolę siedzimy asasynów i głównych bohaterów gry.

 

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.