Po zakończeniu II wojny światowej naukowcy z państw zwycięskich szturmem rzucili się do badania zdobytych niemieckich technologii, zwłaszcza rakietowych. W ramach powojennych testów, Amerykanie przeprowadzili 6 września 1947 roku operację o kryptonimie Sandy. Jej celem było odpalenie rakiety V2 z pokładu lotniskowca.

Operation Sandy miała miejsce 6 września 1947 roku. Z pokładu lotniskowca USS Midway operującego na wschodnim wybrzeżu USA wystrzelono rakietę V2. Skomplikowana i niebezpieczna operacja miała na celu sprawdzenie możliwości wystrzelenia tak dużego pocisku rakietowego z pokładu okrętu wojennego.

Przygotowania do Operation Sandy
Przygotowania do Operation Sandy

USS Midway (CV-41) – eksperyment przeprowadzono na pokładzie lotniskowca USS Midway. Jednostkę zamówiono w 1942 roku, stępkę położono 27 października 1942 roku, wodowanie miało miejsce 20 marca 1945 roku a do służby okręt wszedł 10 września 1945 roku. Był to nowoczesny lotniskowiec z pancernym pokładem (stąd decyzja o wyborze okrętu do próby z rakietą V2). USS Midway miał 296 m długości i wyporność 45 000 ton. Wykorzystywano go do 1992 roku, a w czasie wieloletniej służby kilkukrotnie go modernizowano i przebudowywano. Obecnie okręt znajduje się w San Diego i wykorzystywany jest jako muzeum.

USS Midway w Pearl Harbor
USS Midway w Pearl Harbor

Eksperyment poprzedziły wielomiesięczne przygotowania, w ramach których zaprojektowano platformę startową, którą umieszczono na lotniskowcu oraz przeszkolono załogę okrętu, zwłaszcza oddziały ratownicze, na wypadek, gdyby rakieta eksplodowała na pokładzie.

Przygotowania do Operation Sandy
Przygotowania do Operation Sandy

Wśród wielu trudności na jakie natknęli się Amerykanie było przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa załodze okrętu. Pierwsze eksperymenty z V2 prowadzone w USA nie zawsze kończyły się pozytywnie i kilkukrotnie doszło do eksplozji rakiet na ziemi, lub chwilę po starcie.

Przeprowadzony 6 września 1947 roku eksperyment również nie był w pełni udany. Tuż po starcie zawiodły stabilizatory rakiety i nastąpił problem z silnikiem, przez co rakieta wystartowała pod sporym kątem, a w powietrzu kilkukrotnie zmieniła kierunek lotu. Ostatecznie po osiągnięciu wysokości 4600 metrów pocisk rozpadł się na kilak części i spadł do morza.

Przygotowania do Operation Sandy
Przygotowania do Operation Sandy

Chociaż przebieg eksperymentu nie był w pełni zadowalający, potwierdził on że możliwe jest wystrzelenie rakiety z pokładu okrętu wojennego. Dodatkowo potwierdzono, że rakiety zasilane paliwem ciekłym nie są idealne do wykorzystania na pokładzie okrętu, ze względu na ryzyko pożaru paliwa.

Wspieraj SmartAge.pl na Patronite
Udostępnij.